Pałac w Krokowej — historia pomorskiej perły architektury

2024-06-03 15:34:34

Podczas planowania wakacji nad morzem myślimy przede wszystkim o prażącym słońcu i plaży. Jednak okolice polskiego wybrzeża są atrakcyjne nie tylko przez dostęp do morza. Wystarczy trochę się rozejrzeć, a znajdziemy mnóstwo innych atrakcji i interesujące obiekty historyczne. Przykładem jest pałac w Krokowej. Gdyby mury tej okazałej budowli potrafiły mówić, mogłoby opowiedzieć wielowiekową historię.

Pałac w Krokowej

Autor: Elizabet © CC

Zamek Krokowa historia

Wieś Krokowa powstała w XIV wieku, ale nie od razu mogła poszczycić się pięknym pałacem. Pierwsze wzmianki o tej miejscowości pojawiły się w dokumentach z XIII wieku. Nie potwierdzono jednak ich autentyczności, więc tutaj lepiej zachować ostrożność. Wiadomo natomiast, że Krokowa należała w średniowieczu do rodziny Mestkowic. We wsi była obronna siedziba rycerska, co było powszechne na szlakach komunikacyjnych. Była z drewna i otoczono ją wałem ziemnym z fosą i palisadą. Z czasem drewno zastąpiła konstrukcja murowana.

Przez brak prawowitych potomków w pewnym momencie w dziejach majątek przejął Zakon Krzyżacki. Stało się to poprzez małżeństwo córki Mestwina Katarzyny z Jerzym z Wokorowa (Georg von Krockow). Był on podkomorzym wielkiego mistrza zakonu. Wydarzenie to stanowiło początek rodu von Krockow, skąd pochodzi nazwa wsi.

Wzmianki na temat obecności zamku rycerskiego w Krokowej dotyczą XV wieku. Na podstawie pozostałości można przypuszczać, że składał się z dwóch kondygnacji. W kolejnych wiekach pałac rozbudowywano i zmieniało się jego otoczenie. W miejscu wału zrobiono ogród włoski. W późniejszych latach rozwijano ogród i park. Pałac przebudowano w XVIII wieku. Wtedy też poddano przebudowie główny korpus i rozebrano wieżę frontową, co pozwoliło połączyć w trójskrzydłowy pałac. W XIX wieku w pałacu zastosowano elementy eklektyczne i barokowe, jednocześnie podkreślano średniowieczne tradycje i powstał pawilon z neogotyckimi formami.

Krokowa Zamek – ciekawostki

Podobnie jak w przypadku wielu obiektów historycznych, tak i tutaj nie zabrakło ciekawostek. Oto kilka przykładów:

  • W XVI wieku Ród Krokowskich zagarnęli Salino, przez co rzucono na nich ekskomunikę. Wcale się tym nie przejęli i Salino zajmowali do połowy XVII wieku.
  • Pałac w Krokowej w 1598 roku odwiedził Zygmunt III Waza wracający ze Szwecji.
  • Nauczycielem jednego dzieci rodziny von Krockow był swego czasu Johann Fichte znany niemiecki filozof. Stąd możemy znaleźć w ogrodzie Aleję Filozofów a wśród komnat „Pokój Fichta”.
  • Nie brakło też nieco mroczniejszych akcentów w historii, bo jeden z członków rodu – Henrich von Krockow – był oficerem Wehrmachtu.

Krokowa hotel zamek

Obecnie zamek w Krokowej jest dostępny dla zwiedzających. Mało tego, można przenieść się w czasie o kilka stuleci i przeżyć niezapomniany romantyczny pobyt w klimatycznych wnętrzach otwartego w pałacu hotelu. Nocleg w zamkowej komnacie, spacery po ogrodowych alejkach to idealne warunki na przykład na zaręczyny. Jeżeli nie nocleg w niecodziennym hotelu to może wizyta w stylowej restauracji albo w muzeum?

Pałac Krokowa – zwiedzanie

Samo przechadzanie się wokół zamku i podziwianie hotelowych wnętrz to nie lada gratka. Nie bez powodu zamek w Krokowej uważa się za kaszubską perełkę architektury. Jednak oprócz tego możemy jeszcze bardziej zbliżyć się do wydarzeń z przeszłości, a to dlatego, że w bezpośredniej bliskości pałacu znajduje się Muzeum Regionalne i kościół w stylu neogotyckim. Możemy je odwiedzać przez cały rok. W lipcu i sierpniu czynne jest w godzinach od 10 do 17, z pominięciem poniedziałków i niedziel. Od września do końca czerwca zwiedzać możemy w godzinach 11-16 i tutaj także w poniedziałki i niedziele muzeum jest zamknięte.

Bilet normalny kosztuje 5 zł, ulgowy 2,50 zł, rodzinny 10 zł. W przypadku grup bilety normalne to 3 zł, a ulgowe 2 zł.

Podsumowanie

Co roku pałac w Krokowej przyciąga rzesze turystów, którzy uwielbiają przyglądać się misternie wykonanym zdobieniom i podziwiają piękno ogrodów. Przebywanie w tym miejscu to doskonała odskocznia i przerwa między wielogodzinnym plażowaniem.

Poznaj nasze apartamenty

Podobne artykuły