Z cyklu ciekawe miejsca: Ostrowo nad morzem. Jak spędzić tutaj czas?

2024-07-02 14:02:09

Morze Bałtyckie przyciąga turystów przez cały rok, ale szczególnie chętnie wybieramy się tam w okresie letnim. To właśnie wtedy słońce przyjemnie ogrzewa ciało, a nadmorska bryza dostarcza chłodu. W Polsce jest mnóstwo znanych kurortów, w których plaże są tłumnie oblegane. Jednocześnie coraz chętniej stawiamy na mniejsze miejscowości, gdzie przyjezdnych jest mniej. Jeśli preferujemy miejsca kameralne i ciche, to jedną z interesujących miejscowości, które na pewno możemy wziąć pod uwagę, jest Ostrowo nad morzem.

plaża w Ostrowie

Autor: Henryk Bielamowicz © CC

Gdzie się znajduje i jak dojechać do Ostrowa nad morzem?

Ostrowo jest małą wioską letniskową, która jest w odległości zaledwie 3,5 km od Jastrzębiej Góry. Jest położone równolegle do rzeki Czarna Woda. Sama nazwa Ostrowo pochodzi od znajdującego się tutaj wzniesienia Kępa Ostrowska. Pomimo tego, że jest to niewielka wieś, nie będziemy mieli kłopotów z dotarciem na miejsce. Bez problemu dojedziemy samochodem. Z Gdańska, Warszawy, Poznania i położonych na południe miast większość trasy będziemy jechać autostradą lub drogą ekspresową.

Ponieważ jednak w sezonie letnim ruch na drogach bywa spory, możemy postawić na transport publiczny. Pociągiem bez problemu z większości miast dojedziemy bezpośrednio lub z przesiadką do Władysławowa. Stamtąd wystarczy podjechać autobusem lub taksówką. Inną opcją są dalekobieżne linie autobusowe kursujące nad morzem z wielu miast Polski. A być może zdecydujemy się na dłuższą wyprawę rowerem? Choć ta opcja jest oryginalna i ciekawa, to dobra tylko dla doświadczonych cyklistów. Skoro wiemy już, jak dojechać do Ostrowa nad morzem, pora zastanowić się nad noclegiem. Co mamy do wyboru?

Noclegi w Ostrowie nad morzem

Ponieważ coraz częściej szukamy spokoju na polskich plażach, popularnością cieszą się mniejsze i bardziej kameralne miejscowości, jak właśnie Ostrowo. Mają coraz lepiej rozbudowaną bazę noclegową i niezależnie od tego, czego poszukujemy, w jakiej cenie i w jakim standardzie, najpewniej znajdziemy coś dla siebie. Przede wszystkim do wyboru mamy pokoje gościnne, apartamenty i domki letniskowe. Lato co prawda już się zaczęło, ale kto wie, być może są jeszcze wolne terminy i znajdziemy noclegi w Ostrowie nad morzem w interesującym nas obiekcie jeszcze teraz?

Największe atrakcje Ostrowa nad morzem

To, że Ostrowo jest niewielką miejscowością, nie znaczy, że stawiając na pobyt w tym miejscu, będziemy się nudzić. Wręcz przeciwnie, nie tylko wypoczniemy i w ciszy będziemy kontemplować piękno otaczającej przyrody, ale i skorzystamy z wielu atrakcji. Co koniecznie powinniśmy zobaczyć?

Plaża Ostrowo

Naturalne, że kiedy jesteśmy nad morzem, interesować nas będzie plaża. W zależności od regionu będzie ona inna. W Ostrowie jest ona piaszczysta, czysta i z łagodnym zejściem. Latem są wyznaczone dwa strzeżone kąpieliska, które od ulicy są oddzielone sosnowym lasem. Zachodnią część ostrowskiej plaży przecina Czarna Woda.

Lisi Jar

Jeżeli kochamy wypoczynek na łonie natury, to drugim miejscem po plaży, jakie zobaczyć musimy, będzie Lisi Jar. Jest to wchodzący w skład Nadmorskiego Parku Krajobrazowego wąwóz ciągnący się wzdłuż wybrzeża Morza Bałtyckiego. Miejscami jego głębokość osiąga 50 metrów, a porastające zbocza buki tworzą unikatowy mikroklimat. Dawniej Lisi Jar miał długość 10 km. Jednak ingerencja morza stopniowo go niszczyła i teraz ma długość 350 metrów.

Kaszubska Chata

Kiedy już poznamy sekrety nadmorskiej przyrody, czas poznać nieco kultury i tradycji regionu. Pierwszym miejscem, jakie odwiedzimy, będzie Kaszubska Chata. Znajduje się na skrzyżowaniu ulicy Zabytkowej i Dożynkowej. Już z daleka zobaczymy stary zabytkowy budynek. Reprezentuje on tradycyjne budownictwo z przełomu XVIII i XIX wieku. Wkraczając do środka, odbędziemy podróż w czasie. Zobaczymy starą kaszubską izbę wraz ze sprzętami gospodarskimi i domowymi.

Latarnia morska Rozewie

Latarnia morska to obok plaży drugie oczywiste miejsce nad morzem, jakie cieszy się popularnością. W przypadku Ostrowa będziemy mogli zwiedzić najstarszą latarnię morską na wybrzeżu, a mianowicie Latarnię Rozewie. Jak sama nazwa wskazuje, znajduje się ona na Przylądku Rozewie pomiędzy Chłapowem i Jastrzębią Górą. Wewnątrz latarni jest również klimatyczne muzeum poświęconym latarniom morskim.

Rezerwat przyrody Widowo

Od strony Dębek łatwo dotrzemy do rezerwatu przyrody Widowo. Celem jego powstania była ochrona lasów, wydm, wielu gatunków roślin i zwierząt. W rezerwacie można poruszać się tylko po wyznaczonych ścieżkach.

Gwiazda Północy

Obok Ostrowa, bo w Jastrzębiej Górze, jest Gwiazda Północy, czyli kamień pamiątkowy wyznaczający najdalej wysunięty na północ punkt w Polsce. Pomnik wykonano w 2000 r. z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Jastrzębiej Góry.

Kierunek: Ostrowo nad morzem!

Patrząc, jak wiele może zaoferować ta niewielka miejscowość, nikogo nie powinno dziwić, że Ostrowo cieszy się zainteresowaniem. Wieś jest zaciszna i spokojna, a jednocześnie stanowi świetną bazę wypadową do większych kurortów jak na przykład Jastrzębia Góra i Władysławowo.

Poznaj nasze apartamenty w

Podobne artykuły

Windsurfing na Helu — polecane szkoły i miejsca, co warto wiedzieć?

2024-09-13 06:20:51
Od lat Półwysep Helski przyciąga pasjonatów sportów wodnych. Bajeczna przyroda w połączeniu z idealnymi warunkami wiatrowymi są wyjątkowo kuszące. Do tego mamy tutaj stosunkowo płytkie wody Zatoki Puckiej i doskonale rozwiniętą infrastrukturę sportową.
Więcej

Restauracje w Chałupach — gdzie dobrze i smacznie zjeść?

2024-09-13 06:18:51
Chałupy są niewielką nadmorską miejscowością zlokalizowaną na Półwyspie Helskim. Zapewniają piękne krajobrazy, szerokie i piaszczyste plaże, a także płytkie wody i fale idealne do uprawiania sportów wodnych. Nic więc dziwnego, że co roku do Chałup przyjeżdża coraz więcej turystów. Jednak po długim plażowaniu każdy odczuwa głód. Jaka restauracja w Chałupach serwuje smaczne dania będące idealnym uzupełnieniem letniego wypoczynku?
Więcej

Muzeum Kolei Helskich — historia, ciekawostki, przydatne informacje (ceny, lokalizacja, godziny otwarcia)

2024-09-13 06:15:24
Półwysep Helski to nie tylko miejscowość zachwycająca pięknymi i rozległymi plażami. Może się też poszczycić bogatą historią. Warto więc nie ograniczać się do samego plażowania, ale odwiedzić ciekawe miejsca historyczne, które przybliżą wydarzenia z przeszłości. Jednym z tych, jakie powinniśmy wziąć pod uwagę, jest Muzeum Kolei Helskich.
Więcej

Latarnia morska na Helu — historia, ceny, dojazd

2024-07-25 14:04:51
Obok plaży najważniejszym miejscem, jakie staramy się zawsze odwiedzić, będąc nad morzem, jest latarnia morska. To unikatowa konstrukcja, która przez wieki prowadziła żeglarzy i rybaków, by ci nie zabłądzili i nie zderzyli się ze skałami. Obiektów tego typu jest na polskim wybrzeżu sporo, a jednym z najchętniej odwiedzanych jest latarnia morska na Helu.
Więcej

Fokarium na Helu — historia i ciekawostki

2024-07-25 13:57:32
Fokarium na Helu to unikatowe miejsce na Półwyspie Helskim. Przyciąga rodziny z dziećmi i wielbicieli przyrody. Tym, co odróżnia fokarium od innych obiektów, w jakich można podziwiać zwierzęta, jest możliwość obserwacji ich w naturalnym środowisku. Fokarium na Helu jest jednocześnie centrum badawczym zajmującym się ochroną fok szarych w Bałtyku. Czy warto je odwiedzić i w jakich godzinach możemy się wybrać?
Więcej