Fokarium na Helu — historia i ciekawostki

2024-07-25 13:57:32

Fokarium na Helu to unikatowe miejsce na Półwyspie Helskim. Przyciąga rodziny z dziećmi i wielbicieli przyrody. Tym, co odróżnia fokarium od innych obiektów, w jakich można podziwiać zwierzęta, jest możliwość obserwacji ich w naturalnym środowisku. Fokarium na Helu jest jednocześnie centrum badawczym zajmującym się ochroną fok szarych w Bałtyku. Czy warto je odwiedzić i w jakich godzinach możemy się wybrać?

Fokarium na Helu Patryk © CC

Fokarium Hel – informacje i historia

Obiekt w 1999 roku założyła Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Celem otwarcia fokarium, jak już wspomnieliśmy, była chęć ochrony fok szarych. Przez działalność człowieka, gatunek ten był w XX wieku zagrożony wyginięciem. Polowania na foki, a także działania prowadzące do zanieczyszczeń, czy niszczenia siedlisk jedynie pogarszały tę sytuację i stały się motywem do podjęcia kroków mających chronić te zwierzęta. Otwarcie fokarium miało pomóc w zwiększeniu liczebności populacji fok szarych. Spotkało się to z uznaniem wielu instytucji naukowych i organizacji zajmujących się ekologią, w tym również międzynarodowych. Fokarium na Helu nie tylko odniosło sukces i przyczyniło się do zwiększenia liczebności fok szarych, ale poszerzyło świadomość ekologiczną społeczeństwa.

Jakie ciekawostki wiążą się z fokarium na Helu?

Jedną z największych atrakcji jest to, że fokarium na Helu codziennie organizuje pokazy karmienia fok. Budzą zachwyt nie tylko najmłodszych gości. Co ciekawe, właśnie podczas takich pokazów, można się sporo dowiedzieć o biologii, organizmach morskich, ochronie zwierząt. Tak nietuzinkowe podejście do edukacji cieszy się sporym uznaniem. Aby trafić z wiedzą do jeszcze większej grupy osób, organizowane prelekcje i warsztaty dla szkół oraz grup zorganizowanych.

Pomimo tego, że od daty otwarcia fokarium minęło wiele lat, Stacja Morska na Helu nadal prowadzi badania. Jej pracownicy za pomocą GPS monitorują żyjące w Morzu Bałtyckim foki szare. Na tej podstawie widzą ich zachowania i migracje, co pozwala lepiej zorganizować chroniące je działania.

Ciekawostką jest fakt, że fokarium na Helu można nie tylko odwiedzić, ale i fokę zaadoptować. Osoby decydujące się na to dostają specjalny certyfikat i są systematycznie informowane na temat zdrowia swojej foki. Pozyskane w ten sposób środki przeznacza się na realizację projektów związanych z ochroną fok.

Fokarium na Helu – godziny otwarcia i cennik

Do fokariumna Helu możemy przyjechać przez cały rok, ale godziny otwarcia będą w poszczególnych godzinach się różnić. Od października do końca kwietnia wejdziemy w godzinach 10:00-16:00, w maju, czerwcu i we wrześniu otwarte jest od 10:00 do 17:00, a najdłużej czynne jest w wakacje, bo w lipcu i sierpniu możemy wejść między 10:00 a 18:00.

Ważne, byśmy sprawdzili, jakie w fokarium na Helu godziny karmienia i przyjechali trochę wcześniej. Jest to o tyle istotne, że nie ma rezerwacji, a w porze karmienia wprowadzono limit miejsc: 450, 350 lub 200 miejsc. Od 22 czerwca do 31 sierpnia są cztery pory karmienia fok. Są to godziny 11:00, 12:00, 14:00 i 15:30. Na terenie fokarium jest też budynek ekspozycyjny, gdzie czeka na nas mnóstwo plansz i ciekawostek. Tutaj także obowiązuje limit miejsc i jednorazowo może wewnątrz przebywać 50 osób.

Fokarium na Helu – cennik

Jedną z podstawowych rzeczy, jakie nas interesują przy okazji wyboru atrakcji, są ceny. Na jakim poziomie jest cennik Fokarium na Helu? Za bilet normalny zapłacimy 20 zł a za bilet ulgowy 15 zł. Ponieważ do kasy obowiązuje jedna kolejka dla osób indywidualnych i grup zorganizowanych, a do tego nie można robić wcześniejszej rezerwacji, czas oczekiwania czasem jest dłuższy. Na szczęście przed kasami postawiono dwa biletomaty, dzięki którym bilet zdobędziemy szybciej.

Fokarium na Helu to nie tylko karmienie fok

Największą atrakcją tego miejsca jest właśnie karmienie, ale nie jest to jedyne, na co możemy liczyć podczas wycieczki. Przez cały czas możemy podziwiać te piękne zwierzęta w specjalnie przygotowanych basenach. Wykwalifikowani przewodnicy wiele o nich opowiedzą. Na terenie fokarium są też ścieżki edukacyjne i wystawy opowiadające o tym gatunku, zagrożeniach i podejmowanych w związku z tym działaniach. Jeżeli spodoba nam się to miejsce, to koniecznie musimy zabrać ze sobą jakąś pamiątką. W sklepiku dostępne są m.in. gadżety związane z ochroną przyrody i mieszkańcami fokarium. Dochód ze sprzedaży wspiera działalność fokarium, więc nie tylko będziemy mieć pamiątkę, ale zyskamy świadomość, że pomagamy zwierzętom.

Fokarium na Helu – obowiązkowa atrakcja podczas wakacji na Półwyspie Helskim

Co roku fokarium odwiedza wiele osób, jest to dla nich jeden z podstawowych obiektów, jakie trzeba zobaczyć, będąc na Półwyspie Helskim. Pozwala miło spędzić czas, sporo dowiedzieć się o życiu fok w Morzu Bałtyckim i przyczynić się do ochrony przyrody. Same zalety. Niezależnie od tego, czy zamierzamy nad morze jechać z przyjaciółmi, rodziną lub drugą połówką, wizyta w fokarium przypadnie do gustu każdemu.

Poznaj nasze apartamenty w

Podobne artykuły

Restauracje na Helu czynne poza sezonem — gdzie zawsze warto zajrzeć?

2024-11-07 12:53:55
Na Półwyspie Helskim rozwija się przede wszystkim turystyka, a najliczniej turyści przyjeżdżają nad morze latem. Wybrzeże kojarzy się głównie z wakacjami i plażowaniem. Z tego względu nie brakuje restauracji i barów, które otwierają się tylko w sezonie. Jednak morze potrafi zachwycić także w innych porach roku, choć musimy nastawić się na inną formę wypoczynku. Gdzie smacznie zjemy, jeśli zdecydujemy się przyjechać jesienią lub zimą? Jakie są najpopularniejsze restauracje całoroczne na Helu?
Więcej

Kawiarnie na Helu — gdzie warto napić się kawy? Podpowiadamy

2024-11-07 12:52:28
W Polsce jest wiele malowniczych zakątków zapewniających niezapomniane widoki i odpoczynek. Zaliczymy do nich Półwysep Helski. Ten najbardziej wysunięty na północ kraju region zachwyca rzesze turystów. Niezależnie od tego, czy szukamy mocnych wrażeń podczas uprawiania sportów wodnych, czy chcemy uciec od zgiełku miasta, znajdziemy tam wiele interesujących miejsc. Bez względu na formę aktywności, jaka nas interesuje, przychodzi w ciągu dnia moment, kiedy chcemy usiąść i odpocząć przy filiżance aromatycznej kawy bądź herbaty. Jakie lokale w okolicach Helu warto wtedy odwiedzić?
Więcej

Gdzie zaparkować na Helu?

2024-11-07 12:51:04
Półwysep Helski zalicza się do najbardziej malowniczych regionów Polski. Znajdujące się tam piaszczyste plaże, lasy, widok na Morze Bałtyckie i Zatokę Pucką robią wrażenie. Nie powinno więc nikogo dziwić, że jest to jedno z chętniej odwiedzanych przez turystów miejsc w naszym kraju. Najliczniej przybywają w sezonie letnim i to właśnie wtedy pojawiają się największe trudności ze znalezieniem parkingu. Gdzie najłatwiej znajdziemy miejsce parkingowe?
Więcej

Windsurfing na Helu — polecane szkoły i miejsca, co warto wiedzieć?

2024-09-13 06:20:51
Od lat Półwysep Helski przyciąga pasjonatów sportów wodnych. Bajeczna przyroda w połączeniu z idealnymi warunkami wiatrowymi są wyjątkowo kuszące. Do tego mamy tutaj stosunkowo płytkie wody Zatoki Puckiej i doskonale rozwiniętą infrastrukturę sportową.
Więcej

Restauracje w Chałupach — gdzie dobrze i smacznie zjeść?

2024-09-13 06:18:51
Chałupy są niewielką nadmorską miejscowością zlokalizowaną na Półwyspie Helskim. Zapewniają piękne krajobrazy, szerokie i piaszczyste plaże, a także płytkie wody i fale idealne do uprawiania sportów wodnych. Nic więc dziwnego, że co roku do Chałup przyjeżdża coraz więcej turystów. Jednak po długim plażowaniu każdy odczuwa głód. Jaka restauracja w Chałupach serwuje smaczne dania będące idealnym uzupełnieniem letniego wypoczynku?
Więcej