Zatoka Pucka – co musisz o niej wiedzieć?

2022-09-05 08:25:17

Jest i ona, piękna, ciepła, otwarta na wszystkich i bezpieczna. Zatoka Pucka, choć nieustannie przez turystów oblegana, pozostaje piękna i młoda, jakby dopiero co odkryta.

Położona między Mierzeją Helską, również starającą się o miano najmodniejszej z dam polskiego wybrzeża, a linią Hel-Gdynia. Choć ma wybitną konkurentkę, przyciąga w sezonie rzesze turystów, chociażby ze względu na najlepsze warunki dla rodzin z małymi dziećmi. Co jeszcze warto wiedzieć o Zatoce Puckiej?

Zatoka Pucka od podstaw

Trzeba na przykład wiedzieć, że plaże w Pucku są dwie. Jedna typowo piaszczysta do wylegiwania się na kocu lub leżaku. Jest to plaża strzeżona więc chętnie odwiedzana przez rodziny z dziećmi. Jest tam i przebieralnia i toalety, a w pobliżu molo i gastronomia. Druga trawiasta przeznaczona na imprezy plenerowe, jak również do przesiadywania i biesiadowania, gdy akurat nie odbywa się tam żadne wydarzenie. Woda w Pucku natomiast jest jedna i jak to nad morzem, bardzo ważna. Zatoka Pucka nie leży bezpośrednio przy otwartym morzu, co sprawia, że ma sporo zalet.

Po pierwsze woda w niej jest płytsza, umożliwiając nie tylko bezpieczną zabawę dzieciom, ale też naukę pływania, czy stawianie pierwszych kroków w sportach związanych z surfingiem, kiedy to trzeba spróbować stanąć na desce, a w gruncie rzeczy częściej ląduje się w wodzie. Woda ta sięgająca kolan utrzymuje się tutaj kilkadziesiąt metrów od brzegu. Po drugie skoro woda płytsza, to i cieplejsza, bo szybciej się nagrzewa. To również ułatwia oswajanie z wodą dzieci i początkujących pływaków. W porównaniu do otwartego morza trzecią zaletą wody w Zatoce Puckiej jest brak mocnego zafalowanie jej powierzchni.

 

Poznaj nasze apartamenty na wynajem w Pucku 

 

Z Zatoką Pucką dobrze nie tylko na zdjęciu

To miasto, w którym port powstał w IX w., pod wieloma względami jest urokliwe na tyle, że nie tylko z jachtami w tymże porcie chcemy się fotografować. Miejsc, które urzekają, jest znacznie więcej, jak choćby serce miasta, którym jest stary rynek. Usytuowany tuż przy porcie rybackim jest miejscem imprez estradowych, sportowych czy edukacyjnych. Obecna zabudowa rynku pochodzi z XIX i XX wieku, jednak wzniesiona jest na średniowiecznych fundamentach. W czerwcu tego roku nastąpiło odsłonięcie makiety średniowiecznego Pucka, w tym zarysu średniowiecznego ratusza. Możemy dowiedzieć się, na czym miasto stoi, a tym samym, co jest jego fundamentem. Stało się to zatem najnowszą atrakcją Pucka. Jednak na tym nie koniec naszej wiedzy o tym mieście, można bowiem teraz usiąść na ławeczce i poczytać o tym, że Zatoka Pucka od dawna już nie jest do wzięcia.

Historia Zatoki Puckiej i Morza Bałtyckiego 

Okolicznościowe ławeczki w Pucku to wyjątkowy pomysł miasta na upamiętnienie ważnych wydarzeń, legend oraz znaczących historycznych postaci. Jedną z nich jest ławeczka zaślubinowa znajdująca się w porcie rybackim obok słupka zaślubinowego i nawiązująca do historycznego wydarzenia z 1920 roku, czyli zaślubin Polski z Morzem Bałtyckim. Ławeczka posiada specjalny przycisk, po wciśnięciu którego można posłuchać wspomnień gen. Józefa Hallera dotyczących odzyskiwania Pomorza dla Polski z rąk niemieckiego okupanta. Jedna z ławeczek o nazwie Fala o takim właśnie kształcie jest na tyle długa, że może pomieścić całą wycieczkę jednocześnie. Inne ważne ławeczki to Herbowa, Jubileuszowa czy Puckiego Kapra. Warto wybrać się ich szlakiem odwiedzających Puck, a tym samym w taki sposób poznać to, co dla miasta najbardziej znaczące.

Skarbnica wiedzy w Pucku o Pucku i nie tylko

Muzea to zawsze takie miejsca, gdzie zgromadzona jest historyczna wiedza danego miasta czy regionu. Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy to obiekt, w którym możemy zapoznać się z Ziemią Kaszubską.  Mieści się ono w kamienicy mieszczańskiej z XX wieku w rynku. Dzięki jego stałym ekspozycjom możemy poznać dzieje wszystkich ludowych kultur i społeczności, jakie na przestrzeni czasu funkcjonowały na tych ziemiach, historyczne wydarzenia miasta, a także wyniki różnych badań podwodnych. To ostatnie zatem pozwala poznać Zatokę Pucką od jej głębin. Wśród eksponatów zobaczymy brązowy skarb z Władysławowa, meble i rzeźby czy nawet mapy astralne. Dzieje osadnictwa na Ziemi Puckiej możemy tu poznać, cofając się aż do epoki kamienia (7000-1700 l. p.n.e.). Tutaj Puck nie będzie miał już przed nami żadnych tajemnic.

Co dla dzieci w Pucku?

Szkło podobnie jak zapałki raczej nie idą w parze z dziećmi, jednak Puck oferuje wyjątek w postaci odwiedzin w Hucie szkła Puck Glas. Huta zajmuje się wytapianiem szkła artystycznego i oferuje naukę dmuchania szkła, a tym samym możliwość stworzenia swojego indywidualnego szklanego wyrobu, który będziemy mogli zabrać do domu. Jest to atrakcja lubiana zarówno przez dzieci, jak i dorosłych turystów. Niezawodnym sposobem na dzieci poza plażą jest też park linowy „Koala” znajdujący się niedaleko molo, w Parku Feliksa Nowowiejskiego. To spora dawka zabawy i adrenaliny dla małych turystów, choć ze względu na urozmaicone poziomy trudności, również jest to atrakcją dla dorosłych. W Zatoce Puckiej po prostu nie bywa nudno.
 

Poznaj nasze apartamenty wPucku

Podobne artykuły

Najlepsze plaże na Półwyspie Helskim — ranking top 10

2024-07-02 13:58:45
Półwysep Helski to najbardziej wysunięta na północ część Polski. Z jednej strony otaczają go wody Morza Bałtyckiego, z drugiej natomiast jest malownicza Zatoka Pucka. Piękne widoki i unikatowy mikroklimat przyciągają rzesze turystów. Ponadto Półwysep Helski słynie z wyjątkowo atrakcyjnych plaż. Dzisiaj przyjrzymy się tym, które oceniane są najwyżej.
Więcej

Groty Mechowskie — historia i przydatne informacje

2024-04-30 11:44:23
Kiedy będziemy na Pomorzu Gdańskim, nie skupiajmy się jedynie na największych kurortach polskiego wybrzeża. Przyjrzyjmy się ich najbliższej okolicy, bo jest mnóstwo miejsc, jakie warto odwiedzić, a znajdują się trochę na uboczu. Wśród tych szczególnie polecanych wymienia się Groty Mechowskie, które zlokalizowane są w położonej 10 km od Pucka wsi Mechowo. Zaliczają się one do najpiękniejszych zabytków przyrodniczych na Pomorzu Gdańskim. Co warto wiedzieć o tym miejscu, zanim wybierzemy się na wycieczkę?
Więcej

Muzeum Ziemi Puckiej — co musisz o nim wiedzieć?

2022-09-05 08:43:46
Historia Pucka sięga wczesnego średniowiecza, a jego chętnie odwiedzany port rybacki to najstarszy port słowiański nad Bałtykiem. Często odwiedzamy to miejsce w wakacyjnym czasie, zapominając jednak o historycznych i kulturowych aspektach tego miasta.
Więcej

Puck 2022 - jak zaplanować urlop? Gdzie zjeść? Co wiedzieć?

2022-08-08 14:44:47
Województwo pomorskie na urlopowy plan zawsze brzmi dobrze, choć jednocześnie wielu z nas myśli tu głównie o codziennych posiadówkach na plaży za parawanem, rybie na obiad i gofrach w międzyczasie. To wszystko może być cała prawda, ale nie musi, szczególnie kiedy mowa o Pucku.
Więcej