-
Rezerwacja online
-
Natychmiastowe potwierdzenie
-
Najlepsze apartamenty
-
Oferty specjalne
Rezerwacja online
Natychmiastowe potwierdzenie
Najlepsze apartamenty
Oferty specjalne
Czy Półwysep Helski był skazany na sukces, czy to linia kolejowa zdziałała cuda?
Niby to tylko długi i wąski pasek lądu, a piszą o nim wszyscy. Blogerzy, krytycy kulinarni czy podróżnicy zaglądają w to miejsce pełne tajemnic i nim dotrą na Hel, odwiedzają Jastarnię lub, wracając z Helu, zatrzymują się w Jastarni. A może na Jastarni poprzestają? Co odnajdziemy w tych dwóch kurortach i czy warto dotrzeć do obu?
Jastarnia ma niespełna 5 km² powierzchni. Tutejsze piaszczyste plaże osiągają aż 40 m szerokości, które dodatkowo są otoczone przez pachnący żywicą sosnowy las. Dwudziestolecie Międzywojenne było czasem rozkwitu tej miejscowości, ale też całego Półwyspu. Wtedy to powstała linia kolejowa z Władysławowa do Helu prowadząca przez Jastarnię, a także w Jastarni wybudowano port od strony Zatoki Gdańskiej. Jastarnia uzyskała prawa miejskie w 1973 roku.
Wśród najważniejszych atrakcji turystycznych znajduje się kościół NMP wybudowany w 1932 roku oraz usytuowana na wydmie całkowicie stalowa latarnia morska, która w obecnej postaci powstała w 1950 roku. To niewielkie miasto w powiecie dysponuje aż sześcioma kąpieliskami i pięcioma przystaniami morskimi. Same liczby jednak to za mało by przekonać się do urlopu w Jastarni.
Tak naprawdę z liczbami czy bez nich, nikogo do Jastarni przekonywać szczególnie nie trzeba i kto jeszcze nie był i tak wie, że niebawem tu dotrze. Co czeka na turystów w Jastarni? Zdaniem tych, którzy już byli i bywają, tutejsze plaże są nieporównywalnego z innymi w kraju. Nadal nie o wielkość jednak chodzi, lecz chociażby o wiatr. Tenże żywioł przyczynia się po pierwsze do tego, że piasek na plaży w Jastarni jest wyjątkowo miękki i czysty, a po drugie do tego, że siedząc na nim, mamy widok na paletę barw w postaci desek surfingowych lub latawców amatorów kitesurfingu. Wiatr może okazać się na tyle ciekawą atrakcją, że sami zdecydujemy się spróbować swych sił w jednej z wielu szkół windsurfingowych usytuowanych przy plaży.
Turyści z dziećmi mogą poczuć się bezpiecznie, wiedząc, że kąpieliska w Jastarni spełniają wszelkie wymogi bezpieczeństwa. Natomiast ci podróżujący z psami odnajdą też odcinek plaży między Jastarnią a Juratą, który przeznaczony jest dla czworonogów.
Nie wiadomo czy na Hel ostatecznie docieramy jako jeden z punktów podróży, czy przede wszystkim to tam chcemy być. To wyjątkowe miejsce, które zawsze było półwyspem, choć wedle prognoz mówi, że w 2200 może stać się wyspą, a nawet zatonąć. Wszystko to może się wydarzyć, jeśli poziom wody w morzu podniesie się o 4 metry. Całe szczęście to odległa perspektywa i na razie należy cieszyć się tym miejscem, a jest czym.
Hel to miejscowość, której powierzchnia wynosi ok. 22 km². Pierwszy raz uzyskał prawa miejskie w 1378 roku, jednak utracił je w 1872 roku w związku z przyłączeniem miasta do Królestwa Prus. Prawa miejskie Hel odzyskał dopiero w 1963 roku. Geograficzne położenie miasta sprawia, że jest ono w dużym stopniu otoczone wodą. Dzięki temu znajdują się tu dwie plaże – jedna położona nad otwartym morzem zwana Dużą Plażą i druga od strony Zatoki Gdańskiej zwana Małą Plażą. Co ciekawego tu znajdziemy, kiedy wybierzemy się na Hel?
Mała Plaża przyciąga turystów w dużym stopniu dzięki obecnemu tu i słynnemu fokarium, które istnieje już od 1999 roku. Jest to obiekt należący do Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Powstało ono w celu ochrony fok szarych oraz odtworzenia ich kolonii w południowym rejonie Morza Bałtyckiego. Instytucja ta zajmuje się badaniami, hodowlą, a także rehabilitacją osobników tego gatunku. Pozwala to mieć nadzieję, że za jakiś czas foki zasiedlą morze w tej części. Na razie jednak można udać się na karmienie fok szarych do fokarium, które w sezonie otwarte jest w godzinach 10-16. Jednak obok tych sympatycznych zwierząt możemy poznać Hel z innej strony. Co jeszcze ma nam do zaoferowania?
Istotnym obiektem zwiedzanym przez turystów jest Latarnia Morska na Helu. Stanowi ona ośmiokątną budowlę z licowanej cegły. Mierzy ona 41,5 m wysokości. Okazałe Muzeum Rybołówstwa znajdujące się w centrum miasta to miejsce warte zobaczenia nie tylko ze względu na zasoby eksponatów. Jest to obiekt znajdujący się w przejętym przez państwo kościele poewangelickim z XV wieku. Sam ten fakt czyni to muzeum nietypowym i przyciągającym turystów.
Jastarnia i Hel to wyjątkowe miasta usytuowane na liczącej sobie 35 km długości Mierzei Helskiej, której przyroda i klimat od lat czynią tutejsze miasta kurortami wypoczynkowymi. Wody Bałtyku otaczają Półwysep Helski z trzech stron, a tutejsze białe i szare zespoły wydm objęte są ochroną Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Zarówno wielbiciele tej nietypowej przyrody, jak i sportów wodnych czy fok mogą tu liczyć bardzo bogatą bazę noclegową oraz ofertę kulinarną opartą o dopiero co złowione, zatem i świeże ryby.
Poznaj nasze apartamenty na wynajem w Jastarni