Kiedy nad morzem jest najwięcej jodu?

2024-02-06 11:56:21

Jod jest pierwiastkiem, który w istotny sposób wpływa na nasze zdrowie. Jego niedobory prowadzą do poważnych konsekwencji. Nie od dzisiaj wiadomo, że jod najłatwiej znaleźć w nadmorskim powietrzu, ale nie wszędzie i nie zawsze jego stężenie jest w powietrzu takie same. Kiedy jest najwięcej jodu nad morzem?

Dlaczego jod jest tak ważny dla organizmu?

Zanim przejdziemy do tego, kiedy jest najwięcej jodu nad morzem, zastanówmy się nad tym, dlaczego właściwie jest ważny dla zdrowia. Jod nie bez powodu kojarzy się z prawidłowym funkcjonowaniem tarczycy, bo jest jednym z podstawowych składników produkowanych przez nią hormonów. Są one odpowiedzialne za przemianę materii i funkcjonowanie wielu narządów. Na tym nie koniec, bo pierwiastek ten wpływa na rozwój mózgu i układu nerwowego, stąd jest szczególnie ważny dla kobiet w ciąży i niemowląt. Niedobór jodu w tym przypadku może rzutować na obniżenie umiejętności intelektu i zdolności poznawcze maluchów. Do tego jest istotny przy wzroście organizmu, co również jest ważne dla dzieci i młodzieży. Jod jest też niezbędny dla zachowania zdrowej skóry, a to z kolei cenna informacja dla chętnie odwiedzających salony kosmetyczne.

zdrowie nad morzem

W jaki sposób uzupełnić poziom jodu w organizmie?

Ze względu na to, że jod bierze udział w tylu procesach w organizmie, jego niedobór naraża na liczne problemy. To powinno nas skłonić do tego, by zadbać o optymalny poziom jodu w organizmie. Możemy to zrobić właściwie na dwa sposoby. Pierwszym jest dostarczenie go wraz z dietą. Jod znajdziemy w jodowanej soli kuchennej, algach morskich, owocach morza i rybach morskich. Drugim sposobem jest przebywanie w otoczeniu, gdzie powietrze jest nasycone jodem, a nie jest tajemnicą, że jest on obecny w morskiej bryzie. Okazuje się jednak, że nie zawsze poziom ten nie zawsze jest dokładnie taki sam. Sprawdźmy, kiedy jest najwięcej jodu nad morzem, byśmy wybrali optymalny termin.

Gdzie w Polsce jest dużo jodu?

Jako mieszkańcy Polski mamy szczęście, bo Morze Bałtyckie jest wyjątkowo obfite w jod. Ma go więcej niż na przykład tak uwielbiane Morze Śródziemne. Jod jest zawarty w wodzie, ale uwalnia się także do powietrza. Jeżeli zaczęlibyśmy analizować, gdzie jest go najwięcej, to najwyższe jego stężenie znajdziemy mniej więcej 300 m od morza. Stąd będąc nad morzem, korzystajmy z plaży jak najwięcej. Spaceru wzdłuż brzegu niosą za sobą wiele korzyści zdrowotnych.

Kiedy jest najwięcej jodu nad morzem?

Wiemy już, że jeśli chcemy szukać jodu, to najlepiej nad morzem. Jest to o tyle ważne, że jeśli mieszkamy w Polsce centralnej lub południowej, jesteśmy narażeni na jego niedobory. Nie znaczy to jednak, że stężenie tego pierwiastka jest w powietrzu zawsze takie samo. Większość z nas pobyt nad morzem kojarzy z latem i wakacjami. Niestety wtedy jodu jest najmniej. Za to sporo jest go w pozostałych porach roku, a więc wiosną, jesienią i zimą. Jeżeli więc do tej pory uważaliśmy, że nad morze nie opłaca się jeździć w innych miesiącach niż lipiec i sierpień, przypomnijmy sobie o trosce o zdrowie. Poza tym poza sezonem letnim noclegi są w znacznie niższych cenach, więc kto wie, może będziemy mogli pozwolić sobie na dwa wyjazdy?

Na ilość jodu w morskiej bryzie wpływa nie tylko pora roku, ale i pogoda. Najwięcej jest go podczas wietrznej pogody, a także w trakcie i po sztormie.

Nocleg blisko plaży służy zdrowiu

W Polsce jest wiele atrakcyjnych kurortów i wszędzie możemy spodziewać się dużej dawki jodu. W miejscowościach zlokalizowanych nad morzem turystyka odgrywa kluczową rolę, dlatego nie będziemy mieć problemów ze znalezieniem noclegu. Pamiętajmy jednak, że zamierzamy zarezerwować miejsce, w jakim jodu będzie najwięcej. Dlatego też w pierwszej kolejności prześledźmy oferty na pokoje i domki znajdujące się w bezpośredniej bliskości plaży. Dobrym rozwiązaniem jest zarezerwowanie apartamentu. Obiekty tego typu są komfortowo wyposażone i posiadają balkon bądź taras. Dzięki temu będziemy mogli oddychać powietrzem przesyconym jodem przy porannej kawie lub jedząc kolację. Z jednej strony będziemy uzupełniać poziom jodu w organizmie, z drugiej natomiast będziemy mogli delektować się malowniczymi widokami i przyjemnym szumem fal.

Gdzie znajdziemy najlepsze apartamenty bezpośrednio przy plaży?

Jeżeli będziemy szukać apartamentów przy morzu i w dobrej cenie, w pierwszej kolejności zapoznajmy się z ofertą BlueApart. Są one zlokalizowane na Półwyspie Helskim na Helu, w Jastarni i Juracie. Są też nieco bardziej na południe, bo we Władysławowie, w Mechelinkach i w Pucku. Wszystkie są zaprojektowane w zgodzie z najnowszymi trendami wnętrzarskimi. Wnętrza są ergonomiczne i posiadają doskonale przemyślane wyposażenie.

Podsumowanie

Duża część mieszkańców Polski jest narażona na deficyty jodu, który zalicza się do pierwiastków biorących udział w wielu procesach fizjologicznych. Aby uzupełnić jego poziom, można sięgać po morskie ryby i owoce morza lub wdychać morskie powietrze. Wystarczy spacerować wzdłuż plaży Morza Bałtyckiego. Jodu jest w nim najwięcej wiosną, jesienią i zimą.

Poznaj nasze apartamenty

Podobne artykuły