Aleja Gwiazd Sportu we Władysławowie — historia i ciekawostki

2024-02-28 12:31:05

Kiedy planujemy wakacje nad morzem, to poza tym, że spędzimy większość czasu na plaży, warto zapoznać się z tym, jakie inne atrakcje będą w okolicy. Jednym z kurortów, który od zawsze cieszy się popularnością, jest Władysławowo. Decydując się na pobyt w tej miejscowości, nie będziemy narzekać na nudę. Jednym z miejsc, jakie powinniśmy odwiedzić, jest Aleja Gwiazd Sportu, z której słynie Władysławowo.

Aleja Gwiazd Sportu we Władysławowie

Geneza powstania

Jeżelibyśmy zastanowili się nad tym, gdzie jeszcze w Polsce znajdziemy Aleje Gwiazd, to być może kilka miast przyjdzie nam do głowy. Pojawia się więc pytanie, cóż takiego ma w sobie Aleja Gwiazd Sportu we Władysławowie? Otóż jest to pierwsze tego typu miejsce, które poświęcono polskim i zagranicznym sportowcom.

Aleja Sportu zaczęła powstawać w 2000 r. z inicjatywy Macieja Baranowskiego, Jerzego Szczepankowskiego i urzędującego w tamtym czasie na stanowisku burmistrza Władysławowa Adama Drzeżdżona. Od tamtej pory znacząco się powiększyła. Motywacją do jej stworzenia było upamiętnienie ważnych dla świata sportu osób zdobywających medale i prestiżowe trofea. Zarówno lokalizacja jak i unikatowość sprawiają, że każdego roku tysiące osób przygląda się napisom na chodnikowych płytkach.

Gdzie dokładnie znaleźć Aleję Gwiazd Sportu?

Wspomnieliśmy, że jednym z powodów, dla których tak wielu turystów odwiedza Aleję Gwiazd Sportu, jest jej lokalizacja. Gdzie dokładnie jej szukać? Będąc we Władysławowie, znajdźmy Ośrodek Przygotowań Olimpijskich ”Cetniewo”. To legendarne już miejsce, w którym trenują najlepsi zawodnicy reprezentujący takie dyscypliny jak szermierka, judo, boks, podnoszenie ciężarów. To właśnie w bezpośrednim sąsiedztwie znajdziemy Aleję Gwiazd Sportu. Jak widać, nie tylko stworzenie tego miejsca nie było przypadkowe, lokalizacja również była przemyślana.

Aleja Gwiazd Sportu coraz dłuższa

Odkąd odsłonięto Aleję Gwiazd Sportu we Władysławowie, minęło wiele lat, a jak było wcześniej, od tamtej pory znacząco się zwiększyła. Co roku w środku lata dochodzą nowe Gwiazdy. Dzieje się to w lipcu, kiedy w miejscowości odbywa się Festiwal Sportu. To wydarzenie corocznie przyciąga wiele znanych ze świata sportu osób.

Podczas uroczystości odsłanianych jest kilka nowych nazwisk, a część patronów bierze udział w tym wydarzeniu osobiście. Po odsłonięciu gwiazdy z brązu zawodnik, któremu jest ona poświęcona, dostaje na pamiątkę specjalny album. Prezentuje swoje wyróżnienie, a na terenie należącym do ośrodka Cetniewo sadzi pamiątkowe drzewko. Tradycja ta trwa od przeszło 20 lat i jedynym rokiem, kiedy nie odbyło się wydarzenie, był rok 2000. Przyczyną była pandemia koronawirusa.

Czyje nazwiska znajdziemy, odwiedzając Aleję Gwiazd Sportu we Władysławowie?

Ze śledzenia nazwisk na kolejnych płytkach będą czerpać radość mali i duzi fani sportów. Są tutaj wymienieni zawodnicy, którym z zapartym tchem kibicowaliśmy kilkadziesiąt lub kilkanaście lat temu, a nie brakuje i takich, jakie wywołują duże emocje w młodzieży. Pierwszymi sportowcami, których w ten sposób upamiętniono, byli Kazimierz Górski, Irena Szewińska i Andrzej Supron. Wśród kolejnych nazwisk są m.in. Dariusz „TIGER” Michalczewski, Grzegorz Lato, Zbigniew Boniek, Krzysztof Hołowczyc, Kamila Skolimowska, Otylia Jędrzejczak i wiele innych.

Na cześć himalaistów

Co ciekawe, od kilku lat można podziwiać dość nietuzinkową konstrukcję. W 2014 roku Aleja Gwiazd Sportu powiększyła się nie tylko o kolejne gwiazdy, ale oryginalny pomnik. Jest to Korona Himalajów i Karakorum. Rzeźba przypomina górskie szczyty. Powstała dla upamiętnienia Polaków, którzy zdobyli przynajmniej jeden ośmiotysięcznik.

Atrakcja dla osób w każdym wieku

Dzięki temu, że Aleja Gwiazd Sportu powstała ponad 20 lat temu i ciągle jest poszerzana, zalicza się do miejsc łączących całe pokolenia. O tym, by ją, odwiedzić pomyślmy, niezależnie od tego, z kim jesteśmy we Władysławowie. Obojętnie, czy jesteśmy sami, ze znajomymi, z drugą połówką albo z rodziną. Analizowanie, kto trafił w to zaszczytne miejsce, to świetna zabawa. Taki spacer będzie być może być powrotem do wspomnień z niezapomnianych zawodów z udziałem poszczególnych sportowców lub źródłem inspirujących rozmów, także z dziećmi. Sport uczy wytrwałości, walki z przeciwnościami i własnymi słabościami, więc pozornie niezobowiązujące wyjście może być bardzo wartościowe.

Inne atrakcje w okolicy

Poza Aleją Gwiazd Sportu we Władysławowie jest wiele innych atrakcji, które również są warte uwagi. Odwiedźmy takie miejsca jak port rybacki, Dom Rybaka i Hallerówka, a jeśli będziemy mieli ochotę na zabawę, to tę zapewni lunapark i znajdujący się w Jastrzębiej Górze aquapark.

Podsumowanie

Aleja Gwiazd Sportu we Władysławowie to inspirujące miejsce, w którym zbliżamy się do historii sportów, możemy poczuć powiew triumfu i adrenaliny. Jako jedna z największych atrakcji Władysławowa przyciąga o każdej porze roku. Warto odwiedzić ją w przerwie między kolejnymi pobytami na plaży, kiedy szukamy ciekawego miejsca na wieczorny spacer i chcemy coś zobaczyć, kiedy za oknem jest trochę chłodniej.

Poznaj nasze apartamenty wWładysławowie

Podobne artykuły

Latarnia morska w Rozewie — historia i ciekawostki

2024-06-03 15:30:48
Kiedy jedziemy nad morze, jedną z oczywistych atrakcji, jakie będziemy chcieli odwiedzić, jest pobliska latarnia morska. Latarnie przyciągają jak magnes i to nie tylko przez to, że oświetlają statkom drogę. Mają w sobie coś tajemniczego i symbolicznego. Jeżeli kierunkiem naszego wyjazdu jest Władysławowo, to budowlą, jaką musimy koniecznie zobaczyć, jest latarnia morska w Rozewie. Żeby wycieczka była jeszcze przyjemniejsza i klimatyczna, warto, byśmy o tym miejscu dowiedzieli się czegoś więcej. Czym zachwyci nas latarnia morska we Władysławowie?
Więcej

Historia Władysławowa, legendy i ciekawostki

2024-06-03 15:27:44
Władysławowo jest jednym z najchętniej odwiedzanych nadmorskich kurortów w Polsce. W każde lato przyciąga rzesze turystów nie tylko z naszego kraju. Kojarzy się z rozległą i piaszczystą plażą, ale jest przy tym miejscem bogatym pod względem historycznym. Znając ciekawostki i legendy na temat Władysławowa, będziemy mogli spojrzeć na to miasto z zupełnie nowej perspektywy.
Więcej

Motylarnia w porcie Władysławowo — ciekawostki i historia

2024-03-28 13:57:27
Sezon planowania wakacyjnych wyjazdów zbliża się wielkimi krokami i coraz częściej zastanawiamy się, gdzie wybrać się tym razem. Jeżeli nastawiamy się na wypoczynek nad Morzem Bałtyckim, to zapewne w pierwszej kolejności analizujemy, co nas czeka w najbardziej popularnych kurortach. Jednym z nich jest Władysławowo, a atrakcji w nim nie zabraknie. Zalicza się do nich motylarnia w porcie.
Więcej

Kawiarnie we Władysławowie — gdzie warto zajrzeć? Podpowiadamy

2024-03-28 13:55:25
Władysławowo jest malowniczą nadmorską miejscowością, która przyciąga turystów przez cały rok. Chociaż największy tłok jest tutaj latem, to i w innych porach roku przyjezdnych nie brakuje. Zachętą może być na przykład chęć oddychania powietrzem nasyconym jodem. Niezależnie od tego, kiedy wybierzemy się nad morze, będziemy chcieli zjeść smaczny obiad lub podwieczorek, a lokali nie brakuje. Jakie kawiarnie we Władysławowie cieszą się największą popularnością?
Więcej