Motylarnia w porcie Władysławowo — ciekawostki i historia

2024-03-28 13:57:27

Sezon planowania wakacyjnych wyjazdów zbliża się wielkimi krokami i coraz częściej zastanawiamy się, gdzie wybrać się tym razem. Jeżeli nastawiamy się na wypoczynek nad Morzem Bałtyckim, to zapewne w pierwszej kolejności analizujemy, co nas czeka w najbardziej popularnych kurortach. Jednym z nich jest Władysławowo, a atrakcji w nim nie zabraknie. Zalicza się do nich motylarnia w porcie.

motyl

Dlaczego lubimy motylarnie?

Jadąc nad morze, nastawiamy się przede wszystkim na opalanie, kąpiele w morzu i spacery po plaży. Jednak zdarza się, że pogoda nas nie rozpieszcza lub szukamy nowej rozrywki. Wtedy motylarnia jest doskonałym pomysłem. To niecodzienna atrakcja, która dostarcza mnóstwo wrażeń, a przy tym przez panujący klimat i spokój, więc łatwo się wyciszyć. Motylarnia zalicza się do miejsc, w których będzie się podobać dzieciom i dorosłym. Nigdzie indziej nie można zobaczyć tylu pięknych okazów motyli, jak właśnie w motylarni. Kto wie, może to nam siądzie jeden z nich na ramieniu?

Czym wyróżnia się motylarnia we Władysławowie?

Teoretycznie motylarnie znajdują się w wielu zakątkach Polski i wydawałoby się, że motyle zobaczymy wszędzie. Jednak to motylarnia w porcie we Władysławowie jest tą, która nas zachwyci najbardziej. Zalicza się do największych tego typu obiektów, gdzie wśród tropikalnych roślin możemy poczuć się niczym w dżungli.Z kolei obecność wielkich barwnych motyli przeniesie nas do raju.Niektóre z nich mają nawet 30 centymetrów! Nie bez powodu miejsce to corocznie odwiedzają tysiące turystów nie tylko z Polski, ale z różnych zakątków świata. Motylarnię we Władysławowie możemy zwiedzić przy okazji wizyty w porcie, na plaży albo podczas pochmurnego dnia.

Ciekawostki o motylach, jakich dowiemy się w motylarni w porcie we Władysławowie?

Motylarnia powstała w latach 90. XX wieku i chociaż początkowo była to niewielka wystawa, stopniowo się rozrastała, aż stała się najpopularniejszą motylarnią w Polsce. Wiemy już, że przekraczając próg motylarni, odniesiemy wrażenie, jakbyśmy wkraczali do innego świata i przenieśli się do bajkowej krainy. Będziemy też mogli się zrelaksować i wyciszyć. A na tym nie koniec zalet, bo oprócz tego dowiemy się wielu interesujących faktów na temat motyli od przewodników. Oto kilka z nich:

- W samej tylko Polsce żyje aż 3000 gatunków motyli.

- Motyle potrafią w locie osiągnąć prędkość nawet 50 kilometrów na godzinie.

- Dorosłe osobniki motyli pamiętają swoje doświadczenia z postaci gąsienicy.

Jakie motyle mieszkają w motylarni we Władysławowie?

Wspomnieliśmy, że w Polsce można spotkać nawet kilka tysięcy gatunków motyli. Jednak są one małe, co wynika z temperatury strefy umiarkowanej, dlatego nie zawsze je zauważymy. Tymczasem te, które są w motylarni we Władysławowie przy porcie, robią niesamowite wrażenie. Miejsce to zamieszkują okazy pochodzące z różnych zakątków świata. Sprowadzane są motyle z Azji, Afryki, Ameryki Południowej. Są to kontynenty, gdzie temperatura powietrza często jest dość wysoka, a to stwarza idealne warunki do wykształcenia na przykład większych skrzydeł. Największe mają kilkadziesiąt centymetrów i swobodnie latają nad głowami zwiedzających. Trzeba bacznie się rozglądać, by żadnego z motyli nie przeoczyć ani tym bardziej nie skrzywdzić, stawiając nieostrożnie stopy. Całości dopełniają fantazyjne rośliny rodem z lasu równikowego. Ważne, byśmy pamiętali, że możemy podziwiać wszystkie okazy, ale nie wolno nam ich dotykać, z czym trzeba szczególnie uważać, wybierając się z dziećmi.

Dla kogo żywa wystawa motyli?

Poniekąd na to pytanie już odpowiedzieliśmy – motylarnia we Władysławowie będzie nie lada atrakcją dla każdego. Fani owadów i przyrody mogą bliżej przyglądać się motylom i ich zwyczajom. Ogromne wrażenie motylarnia robi na dzieciach, które z podekscytowaniem śledzą ruchy motyli, zwłaszcza że są znacznie bardziej okazałe, niż te na okolicznej łące. Motylarnię we Władysławowie odwiedzają więc całe rodziny, ale miejsce to spodoba się również szukającym spokojnego miejsca na odpoczynek. Kontakt z naturą koi, więc przekraczając próg motylarni, można poniekąd zadbać o dobrostan psychiczny.

Motylarnia we Władysławowie – cennik

Raczej nikogo nie trzeba przekonywać już o tym, że motylarnia jest atrakcją, którą warto dopisać do listy miejsc do zwiedzenia. Pojawia się jednak pytanie o to, z jakim wydatkiem musimy się liczyć, kiedy zdecydujemy się na wycieczkę. Motylarnia we Władysławowie przygotowała cennik dla klientów indywidualnych i grup.

Jeżeli będziemy chcieli się wybrać indywidualnie, to za bilet dla osoby dorosłej zapłacimy 23 zł. Bilet ulgowy dla dzieci od 3 roku życia do 18 lat kosztuje 19 zł, a dzieci poniżej 3 lat mają wstęp za darmo. Wycieczki grupowe są organizowane dla grup nieprzekraczających razem z opiekunem 30 osób. Zarówno koszt biletu dla dziecka, jak i opiekuna wynosi 15 zł. W tym wariancie mamy opiekę przewodnika, który opowie o wielu interesujących faktach na temat motyli. Jest też opcja rezerwacji motylarni do sesji fotograficznej, ale tutaj trzeba indywidualnie ustalić termin i godzinę.

Dojazd:

Poznaj nasze apartamenty wWładysławowie

Podobne artykuły

Latarnia morska w Rozewie — historia i ciekawostki

2024-06-03 15:30:48
Kiedy jedziemy nad morze, jedną z oczywistych atrakcji, jakie będziemy chcieli odwiedzić, jest pobliska latarnia morska. Latarnie przyciągają jak magnes i to nie tylko przez to, że oświetlają statkom drogę. Mają w sobie coś tajemniczego i symbolicznego. Jeżeli kierunkiem naszego wyjazdu jest Władysławowo, to budowlą, jaką musimy koniecznie zobaczyć, jest latarnia morska w Rozewie. Żeby wycieczka była jeszcze przyjemniejsza i klimatyczna, warto, byśmy o tym miejscu dowiedzieli się czegoś więcej. Czym zachwyci nas latarnia morska we Władysławowie?
Więcej

Historia Władysławowa, legendy i ciekawostki

2024-06-03 15:27:44
Władysławowo jest jednym z najchętniej odwiedzanych nadmorskich kurortów w Polsce. W każde lato przyciąga rzesze turystów nie tylko z naszego kraju. Kojarzy się z rozległą i piaszczystą plażą, ale jest przy tym miejscem bogatym pod względem historycznym. Znając ciekawostki i legendy na temat Władysławowa, będziemy mogli spojrzeć na to miasto z zupełnie nowej perspektywy.
Więcej

Kawiarnie we Władysławowie — gdzie warto zajrzeć? Podpowiadamy

2024-03-28 13:55:25
Władysławowo jest malowniczą nadmorską miejscowością, która przyciąga turystów przez cały rok. Chociaż największy tłok jest tutaj latem, to i w innych porach roku przyjezdnych nie brakuje. Zachętą może być na przykład chęć oddychania powietrzem nasyconym jodem. Niezależnie od tego, kiedy wybierzemy się nad morze, będziemy chcieli zjeść smaczny obiad lub podwieczorek, a lokali nie brakuje. Jakie kawiarnie we Władysławowie cieszą się największą popularnością?
Więcej

Aleja Gwiazd Sportu we Władysławowie — historia i ciekawostki

2024-02-28 12:31:05
Kiedy planujemy wakacje nad morzem, to poza tym, że spędzimy większość czasu na plaży, warto zapoznać się z tym, jakie inne atrakcje będą w okolicy. Jednym z kurortów, który od zawsze cieszy się popularnością, jest Władysławowo. Decydując się na pobyt w tej miejscowości, nie będziemy narzekać na nudę. Jednym z miejsc, jakie powinniśmy odwiedzić, jest Aleja Gwiazd Sportu, z której słynie Władysławowo.
Więcej