Osada Sławutowo we Władysławowie — historia i ciekawostki

2024-03-28 13:59:51

Większość z nas wakacje kojarzy z pobytem nad morzem. I nic w tym dziwnego, bo szum morskich fal, lekka bryza i ciepłe promienie słońca działają wyjątkowo regenerująco na organizm. Trudno jednak cały dzień spędzać tylko na plaży. Dlatego też warto poszukać, czy w okolicy naszego miejsca noclegowego nie ma dodatkowych atrakcji. Jedną z tych, o których możemy pomyśleć, będąc w pobliżu Półwyspu Helskiego, jest osada Sławutowo. To wyjątkowy punkt na mapie Polski, w którym możemy bliżej poznać historię kulturę naszych przodków. Co warto wiedzieć o tym miejscu, zanim pojedziemy na wycieczkę?

Zanim powstała osada Sławutowo

Przez stulecia Sławutowo było niewielką wsią, która stopniowo się rozwijało. Dawniej jej mieszkańcy zajmowali się głównie rybołówstwem i rzemiosłem. Mieszkali tu ludzie związani z morzem. Kiedy w XIX wieku zaczęła się rozwijać turystyka nad Bałtykiem, to i Sławutowo zmieniło swój obraz i od tamtej pory jest postrzegane jako miejscowość letniskowa. Pomimo upływu czasu dawne tradycje nie zostały całkowicie zapomniane, a spragnieni podróży w czasie, szukający śladów przeszłości mogą odwiedzić gród słowiański Sławutowo.

Gród słowiański Sławutowo – podstawowe informacje

Sławutowo jest niewielką miejscowością zlokalizowaną w bezpośrednim sąsiedztwie Puszczy Darżlubskiej. Wkraczając za bramę osady, odbywamy niesamowitą podróż w czasie do IX i X wieku. Budynki stanowią rekonstrukcję średniowiecznej osady, gdzie kwitło rzemiosło i tętniło życie. Całość tworzy 8 chat, w których możemy spotkać m.in. piekarza, kowala, zielarza i garncarza. Miejsce to ma charakter edukacyjny, kulturowy i turystyczny. Osadę Sławutowo można odwiedzać od kwietnia do września, a dla grup zorganizowanych czas jest wydłużony do października. W sezonie letnim osada jest otwarta od godziny 10 do 19, natomiast w pozostałych miesiącach czas otwarcia jest nieco krótszy i warto to sprawdzić wcześniej.

Właściciele psów najczęściej biorą swoich czworonożnych przyjaciół nad morzem, ale jeśli nie będą z nimi na psiej plaży, nie bardzo wiedzą, gdzie mogą się udać. Dobrą wiadomością dla nich jest to, że osada średniowieczna Sławutowo pozwala wejść na teren obiektu z psami.

Sławutowo – atrakcje

Wspomnieliśmy, że w Sławutowie znajduje się kilka chat, w których można przyjrzeć się temu, jak wyglądała przed laty praca różnych rzemieślników. Wydaje się, że to nie dużo, ale tak nie jest. W osadzie panuje niepowtarzalny i kameralny klimat, a na zwiedzających czeka mnóstwo atrakcji, dlatego na pewno nie będziemy się nudzić. Codziennie odbywają się pokazy rycerskie, garncarskie, czy tkackie. Na tym jednak nie koniec, bo będziemy mogli na przykład wziąć udział w licznych warsztatach. Niestety tego bilet wstępu nie obejmuje i trzeba będzie dopłacić, ale do tego wrócimy za chwilę. Mamy natomiast dostęp do nietuzinkowego labiryntu, z którego tylko najwytrwalsi znajdą drogę do wyjścia. To prawdziwa gratka dla małych i dużych.

Inną interesującą atrakcją jest kurhan. Osada Sławutowo jest owiana tajemnicami. Wiąże się z licznymi legendami i opowieściami. Kurhan pozwala się do nich zbliżyć, bo odzwierciedla to, jak przed wiekami wyglądały pochówki zmarłych. Na terenie grodu są także kamienie runiczne mające duże znaczenie dla naszych przodków. Wykorzystywano je m.in. podczas obrządków religijnych.

Kiedy już poczujemy niezwykły klimat tego miejsca, najpewniej zaostrzy nam się apetyt. Wtedy też podążając w nieco sentymentalnym nastroju, będziemy mogli rozsmakować się w tradycyjnej kuchni. Wśród dań, jakie są do wyboru, wymienia się m.in. naturalne sery, wędzone ryby, domowy chleb pieczony w piecu chlebowym, czy wypiekane na ogniu podpłomyki.

Po całodziennym zwiedzaniu i sycącym obiedzie dorośli z chęcią odpoczną, ale dzieci niekoniecznie. Na szczęście na terenie grodu słowiańskiego Sławutowo znajduje się plac zabaw. Jest drewniany i utrzymany w podobnym stylu jak cała osada.

Ile zapłacimy za bilet do osady Sławutowo?

Jeżeli zamierzamy jechać w mniejszej grupie przyjaciół lub z rodziną, to bierzemy pod uwagę ofertę indywidualną. Bilet dla osoby dorosłej kosztuje 39 zł, dla uczniów, studentów i emerytów za okazaniem legitymacji 29 zł. Dzieci poniżej 4 lat mają wstęp bezpłatny. Jeżeli jedziemy z rodziną, to może bardziej opłacalną opcją będzie bilet rodzinny za 136 zł, który upoważnia do wejścia dwie osoby dorosłe i trójkę dzieci. Gród słowiański Sławutowo oferuje także warsztaty. Wstęp to 20 zł za osobę. Dostępna jest również oferta dla większych grup.

Podsumowanie

Planując pobyt nad morzem, warto pomyśleć o tym, by wśród atrakcji znalazły się rozrywki rozwijające, przybliżające historię i poszerzające horyzonty. Osada Sławutowo bez zwątpienia jest jednym z takich miejsc, w których spodoba się każdemu, kto interesuje się historią, kulturą i folklorem regionu. Jest to też znakomita propozycja, by zachęcić dzieci do poznawania dziejów naszego kraju. Więcej na temat tego grodu słowiańskiego można znaleźć na stronie https://www.slawutowo.pl/.

Poznaj nasze apartamenty wWładysławowie

Podobne artykuły

Latarnia morska w Rozewie — historia i ciekawostki

2024-06-03 15:30:48
Kiedy jedziemy nad morze, jedną z oczywistych atrakcji, jakie będziemy chcieli odwiedzić, jest pobliska latarnia morska. Latarnie przyciągają jak magnes i to nie tylko przez to, że oświetlają statkom drogę. Mają w sobie coś tajemniczego i symbolicznego. Jeżeli kierunkiem naszego wyjazdu jest Władysławowo, to budowlą, jaką musimy koniecznie zobaczyć, jest latarnia morska w Rozewie. Żeby wycieczka była jeszcze przyjemniejsza i klimatyczna, warto, byśmy o tym miejscu dowiedzieli się czegoś więcej. Czym zachwyci nas latarnia morska we Władysławowie?
Więcej

Historia Władysławowa, legendy i ciekawostki

2024-06-03 15:27:44
Władysławowo jest jednym z najchętniej odwiedzanych nadmorskich kurortów w Polsce. W każde lato przyciąga rzesze turystów nie tylko z naszego kraju. Kojarzy się z rozległą i piaszczystą plażą, ale jest przy tym miejscem bogatym pod względem historycznym. Znając ciekawostki i legendy na temat Władysławowa, będziemy mogli spojrzeć na to miasto z zupełnie nowej perspektywy.
Więcej

Motylarnia w porcie Władysławowo — ciekawostki i historia

2024-03-28 13:57:27
Sezon planowania wakacyjnych wyjazdów zbliża się wielkimi krokami i coraz częściej zastanawiamy się, gdzie wybrać się tym razem. Jeżeli nastawiamy się na wypoczynek nad Morzem Bałtyckim, to zapewne w pierwszej kolejności analizujemy, co nas czeka w najbardziej popularnych kurortach. Jednym z nich jest Władysławowo, a atrakcji w nim nie zabraknie. Zalicza się do nich motylarnia w porcie.
Więcej

Kawiarnie we Władysławowie — gdzie warto zajrzeć? Podpowiadamy

2024-03-28 13:55:25
Władysławowo jest malowniczą nadmorską miejscowością, która przyciąga turystów przez cały rok. Chociaż największy tłok jest tutaj latem, to i w innych porach roku przyjezdnych nie brakuje. Zachętą może być na przykład chęć oddychania powietrzem nasyconym jodem. Niezależnie od tego, kiedy wybierzemy się nad morze, będziemy chcieli zjeść smaczny obiad lub podwieczorek, a lokali nie brakuje. Jakie kawiarnie we Władysławowie cieszą się największą popularnością?
Więcej

Aleja Gwiazd Sportu we Władysławowie — historia i ciekawostki

2024-02-28 12:31:05
Kiedy planujemy wakacje nad morzem, to poza tym, że spędzimy większość czasu na plaży, warto zapoznać się z tym, jakie inne atrakcje będą w okolicy. Jednym z kurortów, który od zawsze cieszy się popularnością, jest Władysławowo. Decydując się na pobyt w tej miejscowości, nie będziemy narzekać na nudę. Jednym z miejsc, jakie powinniśmy odwiedzić, jest Aleja Gwiazd Sportu, z której słynie Władysławowo.
Więcej