Historia Władysławowa, legendy i ciekawostki

2024-06-03 15:27:44

Władysławowo jest jednym z najchętniej odwiedzanych nadmorskich kurortów w Polsce. W każde lato przyciąga rzesze turystów nie tylko z naszego kraju. Kojarzy się z rozległą i piaszczystą plażą, ale jest przy tym miejscem bogatym pod względem historycznym. Znając ciekawostki i legendy na temat Władysławowa, będziemy mogli spojrzeć na to miasto z zupełnie nowej perspektywy.

Władysławowo z lotu ptaka

Władysławowo – historia

Zacznijmy od historii i początków tej miejscowości. Już w XIII wieku była tutaj osada rybacka. Dostała prawo lokacyjne w XIV, natomiast w XVII wieku potwierdził to zafascynowany tym miejscem Władysław IV, któremu zresztą miejscowość zawdzięcza swoją nazwę. Miał tutaj powstać fort wojenny chroniący przed Szwedami.Władysławowo dostało prawa miejskie w 1963 r., a jego duży obszar wynika z połączenia kilku mniejszych miejscowości: Hallerowo, Wielka Wieś, Poczernino, Cetniewo i port Władysławowo.

Ważną datą dla Władysławowa jest rok 1919, kiedy to po odzyskaniu niepodległości doszło do symbolicznych zaślubin Polski z morzem. Przewodził temu generał Haller. Po wykupieniu okolicznych ziem zaczęła powstawać wieś rybacka, a później pensjonaty i wille. Jak widać, historia Władysławowa jest dość długa, a wspomnieliśmy ją tylko w skrócie. Oprócz tego jest mnóstwo legend i ciekawostek, jakie wiążą się z miastem i jego okolicami.

Legendy Władysławowa

Wśród najpopularniejszych jest legenda o Bursztynowej Komnacie stworzonej w XVIII wielu przez ówczesnego pruskiego króla Fryderyka I. W trakcie II wojny światowej Niemcy przewieźli komnatę do Królewca, a tam ślad po niej się urwał.

Inną legendą, z jaką możemy spotkać się dość często, jest opowieść o powstaniu Kaszub. Według niej Kaszuby zostały stworzone przez Boga jako miejsce mające zachwycać swoim pięknem.

Następna legenda dotyczy miłości mieszkającego we Władysławowie rybaka i syreny. Ich miłość była przekleństwem, bo syrena nie mogła żyć na lądzie a rybak w morzu. Historia kończy się tragicznie, ale pamięć o wielkiej miłości nie mija.

Warto też znać opowieść o Juracie, morskiej bogini. Niektórzy postrzegają ją jako wcielenie Bałtyku. Kiedy pewien rybak wypłynął w morze, pośród spokojnych wód usłyszał śpiew, za którym podążył w głąb wody. Tam spotkał się z Juratą – zakochał się w niej bez pamięci. Nie mógł jednak zostać pod wodą, dlatego tutaj również nie ma szczęśliwego zakończenia. Zdaniem jednych rybak zginął w morzu, inni powiadają, że Jurata wyrzuciła go na brzeg, by mógł wrócić do rodziny.

Ciekawostki związane z Władysławowem i największe atrakcje

A teraz już może nie historycznie, ale nadal interesująco, bo kilka ciekawostek na temat Władysławowa. W tym kurorcie znajdziemy aż 5 nadmorskich kąpielisk. Władysławowo ma dostęp do dwóch obszarów wodnych – do Morza Bałtyckiego i Zatoki Puckiej. W 1995 r. powstał klub piłkarski MKS Władysławowo.

Jedną z największych atrakcji jest Aleja Gwiazd Sportu, gdzie na chodniku są nazwiska sportowców. Obok jest Korona Himalajów, unikatowa konstrukcja z piaskowca mająca upamiętnić Polaków, którzy zdobyli najwyższe góry świata. Niedaleko znajduje się latarnia morska Rozewie uważana za najpiękniejszą w okolicy.

Władysławowo oznacza także dostęp do skarbów przyrody. Będziemy mieli okazję podziwiać nie tylko nadmorskie gatunki, ale znajdziemy także inne, kiedy odwiedzimy rezerwat przyrody Słone Łąki.

Port Morski upamiętnia dawny siedemnastowieczny fort wojenny, o którym już wspomnieliśmy. Będziemy mogli podziwiać statki, kutry i jachty. Nie brakuje też innych atrakcji dla całej rodziny jak Muzeum Figur Woskowych, Muzeum Motyli, czy Hallerówka.

Podsumowanie

Mając podstawową wiedzę na temat tego jak kształtowała się historia Władysławowa, będziemy o tym miejscu myśleć nie tylko jako o atrakcyjnym pod względem plażowania kurorcie. Zaczniemy się rozglądać w poszukiwaniu śladów minionych epok, a tych nie brakuje. Wystarczy, że na chwilę zatrzymamy się przy uliczkach w centrum i spojrzymy na kamienice. W przypadku wyjazdów nad morze często pojawia się obawa o pogodę i o to, co robić w razie deszczu. We Władysławowie nudzić się nie będziemy. Nie brakuje w nim atrakcji i muzeów, które przypadną do gustu osobom w różnym wieku.

Poznaj nasze apartamenty wWładysławowie

Podobne artykuły

Latarnia morska w Rozewie — historia i ciekawostki

2024-06-03 15:30:48
Kiedy jedziemy nad morze, jedną z oczywistych atrakcji, jakie będziemy chcieli odwiedzić, jest pobliska latarnia morska. Latarnie przyciągają jak magnes i to nie tylko przez to, że oświetlają statkom drogę. Mają w sobie coś tajemniczego i symbolicznego. Jeżeli kierunkiem naszego wyjazdu jest Władysławowo, to budowlą, jaką musimy koniecznie zobaczyć, jest latarnia morska w Rozewie. Żeby wycieczka była jeszcze przyjemniejsza i klimatyczna, warto, byśmy o tym miejscu dowiedzieli się czegoś więcej. Czym zachwyci nas latarnia morska we Władysławowie?
Więcej

Motylarnia w porcie Władysławowo — ciekawostki i historia

2024-03-28 13:57:27
Sezon planowania wakacyjnych wyjazdów zbliża się wielkimi krokami i coraz częściej zastanawiamy się, gdzie wybrać się tym razem. Jeżeli nastawiamy się na wypoczynek nad Morzem Bałtyckim, to zapewne w pierwszej kolejności analizujemy, co nas czeka w najbardziej popularnych kurortach. Jednym z nich jest Władysławowo, a atrakcji w nim nie zabraknie. Zalicza się do nich motylarnia w porcie.
Więcej

Kawiarnie we Władysławowie — gdzie warto zajrzeć? Podpowiadamy

2024-03-28 13:55:25
Władysławowo jest malowniczą nadmorską miejscowością, która przyciąga turystów przez cały rok. Chociaż największy tłok jest tutaj latem, to i w innych porach roku przyjezdnych nie brakuje. Zachętą może być na przykład chęć oddychania powietrzem nasyconym jodem. Niezależnie od tego, kiedy wybierzemy się nad morze, będziemy chcieli zjeść smaczny obiad lub podwieczorek, a lokali nie brakuje. Jakie kawiarnie we Władysławowie cieszą się największą popularnością?
Więcej

Aleja Gwiazd Sportu we Władysławowie — historia i ciekawostki

2024-02-28 12:31:05
Kiedy planujemy wakacje nad morzem, to poza tym, że spędzimy większość czasu na plaży, warto zapoznać się z tym, jakie inne atrakcje będą w okolicy. Jednym z kurortów, który od zawsze cieszy się popularnością, jest Władysławowo. Decydując się na pobyt w tej miejscowości, nie będziemy narzekać na nudę. Jednym z miejsc, jakie powinniśmy odwiedzić, jest Aleja Gwiazd Sportu, z której słynie Władysławowo.
Więcej