-
Rezerwacja online
-
Natychmiastowe potwierdzenie
-
Najlepsze apartamenty
-
Oferty specjalne
Rezerwacja online
Natychmiastowe potwierdzenie
Najlepsze apartamenty
Oferty specjalne
O ubezpieczeniu myślimy najczęściej dopiero wtedy, kiedy już dotknie nas jakieś zdarzenie losowe. Większość z nas nie zastanawia się nad tym, że w każdej chwili może się przytrafić coś złego, wypieramy to z podświadomości. Tymczasem wypadki, pożary, włamania i inne nieprzyjemne sytuacje dzieją się codziennie. W wielu przypadkach nie możemy im zapobiegać, ale poprzez polisę, a tym samym środki wypłacone w ramach odszkodowania, choć częściowo zrekompensujemy ich skutki. Zastanówmy się, co będzie istotne, kiedy interesować nas będzie ubezpieczenie mieszkania bądź apartamentu?
Jeśli kupiliśmy apartament na kredyt, to bank może wymagać od nas jego ubezpieczenia od ognia i zdarzeń losowych. W przeciwnym razie, czyli wtedy, kiedy ze wsparcia banku nie korzystamy, jest to kwestią indywidualną i dobrowolną. Warto jednak wiedzieć, że w podstawowym zakresie ubezpieczenie obejmuje tylko elementy stałe i mury, dlatego od razu dobrze zastanowić się nad dodatkowymi opcjami. Ubezpieczenie będzie swego rodzaju poduszką bezpieczeństwa w razie nieprzewidzianych zdarzeń losowych. W zależności od tego, co nas spotka, polisa pomoże pokryć koszty napraw lub wymiany sprzętów, przez co nie będzie to aż takim obciążeniem dla portfela.
Posiadanie ubezpieczenia to również komfort psychiczny, że nasz majątek jest w jakiś sposób chroniony. W przypadku, kiedy dysponujemy apartamentem na wynajem, ma to jeszcze większe znaczenie, bo nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy przebywający w nim lokatorzy będą odpowiedzialni i nie narobią szkód.
Jedno z pierwszych pytań, jakie powinniśmy sobie zadać, będzie dotyczyć zakresu polisy. Wspomnieliśmy, że podstawowe ubezpieczenie oznacza dość wąski zakres ochrony. Musimy więc bardzo dokładnie prześledzić ofertę ubezpieczycieli, bo niższa kwota składki może dać tylko pozorne wrażenie bezpieczeństwa, a kiedy coś nam się przytrafi, to nie otrzymamy takiego wsparcia, na jakie liczyliśmy.
Ubezpieczenie murów dotyczy ochrony drzwi, okien, dachu i ścian. Oznacza to, że zyskujemy zabezpieczenie na wypadek zalania, pożaru czy katastrofy naturalnej, ale w ograniczonym zakresie, bo nie dostaniemy odszkodowania w związku ze zniszczonym wyposażeniem i rzeczy osobistych. Odszkodowanie za uszkodzone meble, sprzęt RTV i AGD, dzieła sztuki i inne przedmioty będzie nam przyznane, jeśli nasza polisa obejmuje ruchomości. Czasem dopłata do ubezpieczenia nie jest duża, a zakres wsparcia może się znacząco różnić.
Wybierając zakres ubezpieczenia, zastanówmy się też, jakie jest ryzyko poszczególnych zdarzeń. Być może warto polisę jeszcze bardziej rozszerzyć. Jako najczęstsze ryzyko wskazuje się zalanie sąsiadów i pożary. W większych miastach apartamenty są też narażone na włamania i kradzieże.
Istotną kwestią w ocenie ryzyka okazuje się kondygnacja, na której znajduje się apartament. Przy mieszkaniach na parterze i pierwszym piętrze warto zabezpieczyć się na wypadek powodzi, zwłaszcza jeśli w okolicy dochodziło w przeszłości do podtopień. Przy mieszkaniach środkowych przydatna bywa polisa zabezpieczająca na wypadek zalania sąsiada i zalania przez sąsiada. Natomiast w przypadku lokali na ostatnim piętrze warto zwrócić uwagę, czy ubezpieczenie uwzględnia szkody spowodowane naruszeniem konstrukcji dachu, np. przez wichurę.
Koszt, jaki poniesiemy w związku z ubezpieczeniem, jest zależny od zakresu ochrony i wartości apartamentu. Najniższe ceny dotyczą kwot nawet w okolicy 200 zł za rok. Z drugiej strony mogą też przekraczać sumę 1000 zł na rok. Przez te różnice jest bardzo duży rozdźwięk między kwotami odszkodowania i tym, za co odszkodowanie można pozyskać. Tak, jak wspomnieliśmy, nie zawsze najniższa stawka będzie najbardziej opłacalną i ekonomiczną. Częściej poleca się dopłacić kilkaset złotych, by zyskać więcej spokoju.
Kiedy już wiemy, co chcemy dokładnie ubezpieczyć, pora zastanowić się, który z obecnych na rynku ubezpieczycieli jest rzetelny i zapewni nam optymalne warunki. Zanim podpiszemy z kimkolwiek umowę, przeanalizujmy kilka aspektów. Zacznijmy od zweryfikowania opinii na temat firmy wśród dotychczasowych klientów. Zwróćmy uwagę, jak oceniane są warunki i czas likwidacji szkód.
Po wyborze dwóch lub trzech towarzystw ubezpieczeniowych budzących zaufanie przyjrzyjmy się, jakie wymienia się przy ubezpieczeniach ograniczenia i wyłączenia odpowiedzialności. Przeczytajmy także Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU). Następnie jest wysokość składki, która może być różna w zależności od lokalizacji, czy rodzaju zabezpieczeń jak obecność alarmu.
Ubezpieczenie mieszkania bądź apartamentu tworzy poduszkę bezpieczeństwa w razie nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Ważne jednak, by nie podejmować pochopnie decyzji o rodzaju polisy i rozsądnie wybrać towarzystwo ubezpieczeniowe, aby w sytuacji kryzysowej było przyznane odszkodowanie w satysfakcjonującej wysokości.