-
Rezerwacja online
-
Natychmiastowe potwierdzenie
-
Najlepsze apartamenty
-
Oferty specjalne
Rezerwacja online
Natychmiastowe potwierdzenie
Najlepsze apartamenty
Oferty specjalne
Dla większości z nas jak wieje to wieje, a jak nie to nie. Zupełnie inaczej sprawa się ma dla zapalonych kitesurferów, którzy przemierzają cała Polskę, by dotrzeć na Półwysep Helski i kilka godzin dziennie spędzać na wodzie.
Czasem to nie tylko podróż przez kraj, ale dalsze wyprawy na mniej znane wody. Dla nich celem jest odpowiedni wiatr i stratą, gdy go nie ma. Jakie konkretnie warunki pogodowe i parametry wiatru są najodpowiedniejsze do uprawiania tego sportu?
W kitesurfingu wiatr i woda są niezbędne, by osiągnąć efekt. O tyle, o ile woda jest czymś stałym, nie musimy martwić się, czy na pewno będzie, to z wiatrem takiej pewności już nie ma. Znaczenie mają dwa jego parametry, czyli siła i kierunek. W kitesurfingu ze względu na kierunek wyróżnia się 3 rodzaje wiatru, które decydują o trudności i wyzwaniach, jakie czekają na zawodników:
Wiatr off – shore stanowi największe ryzyko ze względu na fakt, że takie ukierunkowanie wiatru konsekwentnie spycha kitesurfera w głąb zbiornika wodnego. Nie są to dobre warunki dla początkujących, a i osoby doświadczone często niechętnie pływają przy takim wietrze.
Wiatr on – shore stanowi dużo bezpieczniejszą alternatywę w kontekście bycia wciąganym w daleką otchłań wody, ale ma inną wadę. Podmuchy skierowane ku linii brzegowej zwiększają ryzyko bolesnych upadków i urazów na lądzie.
Kiedy staniemy na brzegu wody i poczujemy powiew wiatru wyraźnie na prawym lub lewym policzku, to znaczy, że jesteśmy w domu. W domu, czyli nic innego, jak właśnie napotkaliśmy najlepszy kierunek wiatru. Zarówno dla uczących się, jak i zaawansowanych boczny wiatr sprzyja wodnym manewrom i możliwości spędzenia długiego czasu na wodzie. Boczny wiatr sprawia, że pływa się wzdłuż linii brzegowej.
Zarówno side – shore, jak i side – on – shore to ulubione odpowiedzi, jakie może usłyszeć kitesurfer na pytanie „jaki dzisiaj kierunek”. Trudno uczyć się tego sportu w innych warunkach wiatrowych. Co jeszcze ma znaczenie jeśli chodzi o wiatr?
Dla pełnego sukcesu dobry kierunek wiatru musi iść w parze z odpowiednią siłą wiatru. Aby odpowiedzieć na pytanie, jaka jego siła jest najodpowiedniejsza, należy zapoznać się z kilkoma pojęciami, którymi kitesurferzy posługują się, opisując warunki pogodowe. Chodzi tu o węzły, kilometry na godzinę czy skalę Beauforta. Siłę wiatru opisuje się w skali Beauforta, a również istotną prędkość wiatru określa się w węzłach. Najbardziej optymalne warunki dla kitesurferow to 11-27 węzłów i odpowiadające im 4-6 stopnie w skali Beauforta. Wyjście na wiatr w warunkach powyżej 30 węzłów bez odpowiedniego poziomu umiejętności może spowodować zarówno utratę sprzętu, jak i urazy fizyczne.
Dla początkujących kursantów najlepiej, jeśli siła wiatru wynosi 4 stopnie w skali Beauforta, co oznacza średnio 25 km/h. Dobrze, jeśli podmuch wiatru jest równomierny. Należy zwrócić uwagę, czy zdarzają się nagle porywy wiatru, które mogą mieć znaczący wpływ na technikę pływania. Wiatr o sile 7-8 stopni w skali Beauforta, czyli 28-40 węzłów i powyżej 50 km/h jest już bardzo ryzykownym do uprawiania tego sportu.
Powinno się dać sobie czas na poznanie wiatru. Zatem nauka i pływanie to jedno, ale obserwacja powinna towarzyszyć nam zawsze. Ważnym pojęciem jest też termika, która, choć w polskich warunkach zdarza się rzadko, to przecież nie pływamy tylko na Półwyspie Helskim. Termika określa bryzę morską. W cieplejszych krajach, np. w Brazylii czy na Dominikanie dochodzi do takiego zjawiska, że ląd w ciągu dnia nagrzewa się szybciej niż woda. W związku z tym powietrze ciepłe unosi się do góry i tworzy się obszar niskiego ciśnienia. Wiatr wtedy jest dużo silniejszy. Choć istnieją dedykowane kitesurferom strony internetowe z prognozą pogodową, czasem informacji o termice tam nie znajdziemy. Wtedy trzeba zdać się na informacje od miejscowych amatorów tego sportu.
Bałtyk jest zalecany do kitesurfingu w ciepłe miesiące, które, jak wiemy, w Polsce trwają krótko. Szczególnie dla początkujących kitesurferów polecana jest Fuerteventura, czyli jedna z Wysp Kanaryjskich. Warunki atmosferyczne są tu na tyle stabilne, że sprawdzają się zarówno w kwestii startowania, jak i lądowania. Na tej wyspie wody są ciepłe i w miarę płytkie, a wiatr przeważnie niezawodny i przewidywalny. Kolejnym miejscem jest Sardynia, gdzie wieje odpowiedni, nie za silny wiatr, a do tego można uczyć się na rozległych, płytkich lagunach. Śródziemnomorski klimat pozwala na uprawianie kitesurfingu w tym rejonie przez cały rok.
Chorwacja natomiast polecana jest bardziej zaawansowanym, bo częściej napotka się tam silniejszy wiatr i mniej łagodne wody. Wiatr w Chorwacji sprzyja osiąganiu dużych prędkości, a powstające wysokie fale pozwalają na skoki i bardziej wyczynowe manewry. Tak naprawdę Europa jest zachęcająca dla kitesurferów, bo oferuje wiele miejsc, w których można uczyć się i rozwijać swoje umiejętności, a przy okazji zwiedzać i poznawać nowe rejony.
Zdobądź jeszcze więcej wiedzy o kitesurfingu i zapoznaj się z naszym cyklem artykułów:
Gdzie na kitesurfing w Polsce?
Poznaj szkoły kitesurfingu działające w Jastarni!
Jak dobrać sprzęt do kitesurfingu?
Jak dobrać deskę do kitesurfingu?
Jak dobrać trapez do kitesurfingu?
Jaka kamizelka do kitesurfingu?