Dlaczego podczas morsowania powinniśmy trzymać ręce w górze?

2021-12-30 06:48:08

Zalety trzymania nóg do góry znane są większości z nas, szczególnie tym, którym doskwiera opuchlizna nóg. Poprawa krążenia, rozluźnienie mięśni, odpoczynek dla kręgosłupa to efekty przyjmowania tej pozycji chociaż przez 20 minut dziennie. Trzymanie rąk do góry nie ma już tylu walorów.

Niektórzy mają taki zwyczaj przy krztuszeniu się, co jednak jest błędem, bo może bardziej utrudniać oddychanie. Jednak obserwując morsujące grupy w pobliskich akwenach zauważamy, że ich ręce w rękawiczkach zawsze znajdują się nad powierzchnią wody. Dlaczego?

Osoba morsująca i trzymająca ręce w górze

Podstawowe zasady morsowania

Choć morsowanie to nie sport, ani też aktywność wymagająca specjalnego oprzyrządowania czy finansowych nakładów, to jednak należy tu przestrzegać kilku ważnych zasad. Po pierwsze będzie to kilkunastominutowa rozgrzewka, unikanie alkoholu już dzień przed morsowaniem, natomiast na kilka godzin przed nie powinno się jeść. Ważną zasadą jest, że morsowanie nie powinno być aktywnością indywidualną najbezpieczniej, jeśli odbywa się w grupie. Optymalna temperatura dla morsa to -8 stopni Celsjusza. Nie należy wchodzić do wody powoli. Szybkie wejście i pozostanie tam kilkanaście sekund powinno zakończyć się wyjściem i jak najszybszym osuszeniem, ubraniem się oraz rozgrzaniem jakimś ciepłym napojem.

Po wyjściu z wody również zalecana jest fizyczna aktywność rozgrzewające przemarznięte ciało. Pewne kwestie powinniśmy dostosować do wieku, zdrowia i doświadczenia. Dotyczy to choćby czasu pozostawania w wodzie czy głębokości zanurzenia. No i zasada dotyczącą rąk – zawsze w rękawiczkach i nad powierzchnią wody czy może jednak czasem nie? O co chodzi z tymi rękami?

Morsowanie – tak by nie wyziębić organizmu

Lodowata woda i minusowa temperatura powietrza grożą szybkim wyziębieniem organizmu, a tym samym mogą być groźne dla zdrowia. Zarówno głowa, jak i ręce to takie obszary na ciele, przez które ucieka najwięcej ciepła. Co więcej, gdy nos kub usta zetkną się z tak zimną wodą, może to doprowadzić do zaburzeń pracy serca. Natomiast zetknięcie rąk z tak zimną wodą może wywołać wzrost ciśnienia tętniczego krwi. Dlatego na początkowych etapach morsowania ręce powinny pozostawać w górze dodatkowo ogrzewane rękawiczkami, podobnie jak głowa czapką.

Jako morsy z dłuższym stażem możemy zrezygnować zarówno z rękawiczek, jak i z utrzymywania rąk nad powierzchnią wody, bo prawdopodobieństwo hipotermii, przeziębienia czy problemów z ciśnieniem lub pracą serca jest już znikome. Jesteśmy już doskonale zahartowani. Faktem jest, że dużo trudniej jest wytrzymać w wodzie kilka minut z rękami zanurzonymi. Jednak dla chcącego nic trudnego i stopniowo możemy również ręce przyzwyczajać do zimna.

Jednak nie wszystko od razu. Dla początkujących morsów istotne jest niedopuszczenie do wyziębienia. Dlatego istotne, by po wyjściu z wody można było jak najszybciej wysuszyć się i ubrać. Moczenie rąk utrudnia ten proces, gdyż wyziębione nie są tak sprawne. Również z tego powodu nie od razu powinniśmy decydować się na ich zamoczenie.
 

 

Zdobądź jeszcze więcej wiedzy o morsowaniu i zapoznaj się z naszym cyklem artykułów:

Jak zacząć morsować?

Morsowanie - jakie są zalety i przeciwwskazania?

Morsowanie dzieci - czy dzieci mogą morsować?

Od kiedy zaczyna się sezon na morsowanie?

Dlaczego podczas morsowania powinniśmy trzymać ręce w górze?

Ile kalorii spala morsowanie?

Co daje morsowanie?

Jak się przygotować na morsowanie?

W czym morsować: w butach czy skarpetach?

Poznaj nasze apartamenty

Podobne artykuły

Restauracje na Helu czynne poza sezonem — gdzie zawsze warto zajrzeć?

2024-11-07 12:53:55
Na Półwyspie Helskim rozwija się przede wszystkim turystyka, a najliczniej turyści przyjeżdżają nad morze latem. Wybrzeże kojarzy się głównie z wakacjami i plażowaniem. Z tego względu nie brakuje restauracji i barów, które otwierają się tylko w sezonie. Jednak morze potrafi zachwycić także w innych porach roku, choć musimy nastawić się na inną formę wypoczynku. Gdzie smacznie zjemy, jeśli zdecydujemy się przyjechać jesienią lub zimą? Jakie są najpopularniejsze restauracje całoroczne na Helu?
Więcej

Kawiarnie na Helu — gdzie warto napić się kawy? Podpowiadamy

2024-11-07 12:52:28
W Polsce jest wiele malowniczych zakątków zapewniających niezapomniane widoki i odpoczynek. Zaliczymy do nich Półwysep Helski. Ten najbardziej wysunięty na północ kraju region zachwyca rzesze turystów. Niezależnie od tego, czy szukamy mocnych wrażeń podczas uprawiania sportów wodnych, czy chcemy uciec od zgiełku miasta, znajdziemy tam wiele interesujących miejsc. Bez względu na formę aktywności, jaka nas interesuje, przychodzi w ciągu dnia moment, kiedy chcemy usiąść i odpocząć przy filiżance aromatycznej kawy bądź herbaty. Jakie lokale w okolicach Helu warto wtedy odwiedzić?
Więcej

Gdzie zaparkować na Helu?

2024-11-07 12:51:04
Półwysep Helski zalicza się do najbardziej malowniczych regionów Polski. Znajdujące się tam piaszczyste plaże, lasy, widok na Morze Bałtyckie i Zatokę Pucką robią wrażenie. Nie powinno więc nikogo dziwić, że jest to jedno z chętniej odwiedzanych przez turystów miejsc w naszym kraju. Najliczniej przybywają w sezonie letnim i to właśnie wtedy pojawiają się największe trudności ze znalezieniem parkingu. Gdzie najłatwiej znajdziemy miejsce parkingowe?
Więcej

Wynajem apartamentu w Polsce i za granicą — wady i zalety

2024-11-07 12:48:03
Posiadanie własnego wakacyjnego miejsca jest marzeniem wielu osób. Części udało się to zrealizować, a niektórzy wciąż się nad tym zastanawiają. Być może zaliczamy się do tej drugiej grupy i zamierzamy kupić apartament w miejscowości turystycznej. Lepszą opcją będzie wybór lokalizacji w Polsce, czy w innym kraju?Posiadanie własnego wakacyjnego miejsca jest marzeniem wielu osób. Części udało się to zrealizować, a niektórzy wciąż się nad tym zastanawiają. Być może zaliczamy się do tej drugiej grupy i zamierzamy kupić apartament w miejscowości turystycznej. Lepszą opcją będzie wybór lokalizacji w Polsce, czy w innym kraju?
Więcej

Jak ubezpieczyć apartament? Na co warto zwrócić uwagę?

2024-11-07 12:46:16
O ubezpieczeniu myślimy najczęściej dopiero wtedy, kiedy już dotknie nas jakieś zdarzenie losowe. Większość z nas nie zastanawia się nad tym, że w każdej chwili może się przytrafić coś złego, wypieramy to z podświadomości. Tymczasem wypadki, pożary, włamania i inne nieprzyjemne sytuacje dzieją się codziennie. W wielu przypadkach nie możemy im zapobiegać, ale poprzez polisę, a tym samym środki wypłacone w ramach odszkodowania, choć częściowo zrekompensujemy ich skutki. Zastanówmy się, co będzie istotne, kiedy interesować nas będzie ubezpieczenie mieszkania bądź apartamentu?
Więcej