-
Rezerwacja online
-
Natychmiastowe potwierdzenie
-
Najlepsze apartamenty
-
Oferty specjalne
Rezerwacja online
Natychmiastowe potwierdzenie
Najlepsze apartamenty
Oferty specjalne
Zalety trzymania nóg do góry znane są większości z nas, szczególnie tym, którym doskwiera opuchlizna nóg. Poprawa krążenia, rozluźnienie mięśni, odpoczynek dla kręgosłupa to efekty przyjmowania tej pozycji chociaż przez 20 minut dziennie. Trzymanie rąk do góry nie ma już tylu walorów.
Niektórzy mają taki zwyczaj przy krztuszeniu się, co jednak jest błędem, bo może bardziej utrudniać oddychanie. Jednak obserwując morsujące grupy w pobliskich akwenach zauważamy, że ich ręce w rękawiczkach zawsze znajdują się nad powierzchnią wody. Dlaczego?
Choć morsowanie to nie sport, ani też aktywność wymagająca specjalnego oprzyrządowania czy finansowych nakładów, to jednak należy tu przestrzegać kilku ważnych zasad. Po pierwsze będzie to kilkunastominutowa rozgrzewka, unikanie alkoholu już dzień przed morsowaniem, natomiast na kilka godzin przed nie powinno się jeść. Ważną zasadą jest, że morsowanie nie powinno być aktywnością indywidualną najbezpieczniej, jeśli odbywa się w grupie. Optymalna temperatura dla morsa to -8 stopni Celsjusza. Nie należy wchodzić do wody powoli. Szybkie wejście i pozostanie tam kilkanaście sekund powinno zakończyć się wyjściem i jak najszybszym osuszeniem, ubraniem się oraz rozgrzaniem jakimś ciepłym napojem.
Po wyjściu z wody również zalecana jest fizyczna aktywność rozgrzewające przemarznięte ciało. Pewne kwestie powinniśmy dostosować do wieku, zdrowia i doświadczenia. Dotyczy to choćby czasu pozostawania w wodzie czy głębokości zanurzenia. No i zasada dotyczącą rąk – zawsze w rękawiczkach i nad powierzchnią wody czy może jednak czasem nie? O co chodzi z tymi rękami?
Lodowata woda i minusowa temperatura powietrza grożą szybkim wyziębieniem organizmu, a tym samym mogą być groźne dla zdrowia. Zarówno głowa, jak i ręce to takie obszary na ciele, przez które ucieka najwięcej ciepła. Co więcej, gdy nos kub usta zetkną się z tak zimną wodą, może to doprowadzić do zaburzeń pracy serca. Natomiast zetknięcie rąk z tak zimną wodą może wywołać wzrost ciśnienia tętniczego krwi. Dlatego na początkowych etapach morsowania ręce powinny pozostawać w górze dodatkowo ogrzewane rękawiczkami, podobnie jak głowa czapką.
Jako morsy z dłuższym stażem możemy zrezygnować zarówno z rękawiczek, jak i z utrzymywania rąk nad powierzchnią wody, bo prawdopodobieństwo hipotermii, przeziębienia czy problemów z ciśnieniem lub pracą serca jest już znikome. Jesteśmy już doskonale zahartowani. Faktem jest, że dużo trudniej jest wytrzymać w wodzie kilka minut z rękami zanurzonymi. Jednak dla chcącego nic trudnego i stopniowo możemy również ręce przyzwyczajać do zimna.
Jednak nie wszystko od razu. Dla początkujących morsów istotne jest niedopuszczenie do wyziębienia. Dlatego istotne, by po wyjściu z wody można było jak najszybciej wysuszyć się i ubrać. Moczenie rąk utrudnia ten proces, gdyż wyziębione nie są tak sprawne. Również z tego powodu nie od razu powinniśmy decydować się na ich zamoczenie.
Zdobądź jeszcze więcej wiedzy o morsowaniu i zapoznaj się z naszym cyklem artykułów:
Morsowanie - jakie są zalety i przeciwwskazania?
Morsowanie dzieci - czy dzieci mogą morsować?
Od kiedy zaczyna się sezon na morsowanie?
Dlaczego podczas morsowania powinniśmy trzymać ręce w górze?