Od kiedy zaczyna się sezon na morsowanie?

2021-12-30 06:50:36

Królem być każdy czasem by chciał. Poza tym, że możemy królować w swoim życiu, wiemy, że w dosłownym wydaniu bycie królem dane jest niewielu. Inaczej jest z morsem, który zwany jest królem arktycznym. Po tytuł króla możemy sięgać, zostając właśnie morsem. Sezon tegoroczny już  trwa, więc pozostaje tylko poszukać akwenu oraz dobrego towarzystwa. Do tego porządna czapka i do dzieła.

Mors wie, czego chce

Szczególnie gdy trzeba chronić młode, ten z pozoru opasły i powolny wielkolud potrafi nawet zatopić łódź. Nic dziwnego skoro mierzy nawet 4 metry, a jego waga potrafi sięgać 1500 kg. Morsy są powolne na lądzie, przez co mogą nas zmylić, bo w wodzie są bardzo szybkie i zwinne. A my?

Mors z dwuletnim doświadczeniem cieszy się już o wiele lepszym zdrowiem i witalnością niż w czasie kiedy jeszcze nie morsował. Odpowiednio przeprowadzane krótkie kąpiele w zimnej wodzie poprawiają krążenie, pracę układu odpornościowego, zmniejszają ryzyko chorób reumatycznych, poprawiają kondycję skóry, dzięki czemu działają odmładzająco.

Od kiedy mors wskakujemy do wody?

W naszych warunkach pogodowych październik jest miesiącem, kiedy morsy zaczynają swoją aktywność. Przed rozpoczęciem warto wykonać badania zlecone przez lekarza. Chodzi w tym o to, że są pewne dolegliwości, które wykluczają morsowanie. Choroby serca i układu krążenia mają tu największe znaczenie. Również choroby tarczycy, padaczka, choroby neurologiczne czy borelioza również są przeciwwskazaniem do tej aktywności. Oczywiście ciąża, gorączka czy przeziębienie powinny wykluczać tymczasowo morsowanie.
Bezpieczeństwo to też zapewnienie sobie towarzystwa w wodzie. W takich okolicznościach i niskiej temperaturze mogą się nam przydarzyć niebezpieczne sytuacje. Szczególnie na początku przyda się też pomoc innych w temacie przygotowania się do pierwszych kąpieli oraz tendencjach do wycofania się przed wejściem do lodowatej wody. Dla morsa arktycznego, którego skóra ma grubość nawet 4 cm to żaden kłopot, ale nasza skóra zupełnie inaczej reaguje na niskie temperatury.

Najlepsze warunki do morsowania

Doświadczone morsy wiedzą, że najlepsza pogoda dla tej aktywności, to gdy temperatura wody równa się temperaturze powietrza. Brak wiatru i lekki mróz idealnie nadają się do morsowania. Co do stroju to ważne będą buty neoprenowe chroniące przed zranieniem i ciepła czapka. Strój kąpielowy może w tych warunkach nie brzmi optymistycznie, ale z odrobiną determinacji przekonamy się do niego. Obok czapki do wejścia do wody potrzebne będą też rękawiczki, gdyż przez głowę i dłonie ucieka najwięcej ciepła z organizmu. Na początku zanurzamy się po pachy na kilkanaście sekund. Ręce trzymamy nad powierzchnią wody. Po wyjściu z wody osuszamy się dokładnie i ubieramy, zaczynając od góry. Z czasem możemy zacząć zanurzać się po szyję. Optymalna temperatura to -8 stopni Celsjusza.

Mors arktyczny pozostaje pod powierzchnią wody nawet 10 minut. Tego nie osiągniemy ani pod względem czasu, ani też nigdy nie zanurzając głowy. Jednak samo pokonywanie własnych słabości, lęku i posiadanie wpływu na stan swojego zdrowia czy energia, jaką tryskamy dzięki morsowaniu, czynią nas już królami swojej rzeczywistości.
 

 

Zdobądź jeszcze więcej wiedzy o morsowaniu i zapoznaj się z naszym cyklem artykułów:

Jak zacząć morsować?

Morsowanie - jakie są zalety i przeciwwskazania?

Morsowanie dzieci - czy dzieci mogą morsować?

Od kiedy zaczyna się sezon na morsowanie?

Dlaczego podczas morsowania powinniśmy trzymać ręce w górze?

Ile kalorii spala morsowanie?

Co daje morsowanie?

Jak się przygotować na morsowanie?

W czym morsować: w butach czy skarpetach?

Poznaj nasze apartamenty

Podobne artykuły

Restauracje na Helu czynne poza sezonem — gdzie zawsze warto zajrzeć?

2024-11-07 12:53:55
Na Półwyspie Helskim rozwija się przede wszystkim turystyka, a najliczniej turyści przyjeżdżają nad morze latem. Wybrzeże kojarzy się głównie z wakacjami i plażowaniem. Z tego względu nie brakuje restauracji i barów, które otwierają się tylko w sezonie. Jednak morze potrafi zachwycić także w innych porach roku, choć musimy nastawić się na inną formę wypoczynku. Gdzie smacznie zjemy, jeśli zdecydujemy się przyjechać jesienią lub zimą? Jakie są najpopularniejsze restauracje całoroczne na Helu?
Więcej

Kawiarnie na Helu — gdzie warto napić się kawy? Podpowiadamy

2024-11-07 12:52:28
W Polsce jest wiele malowniczych zakątków zapewniających niezapomniane widoki i odpoczynek. Zaliczymy do nich Półwysep Helski. Ten najbardziej wysunięty na północ kraju region zachwyca rzesze turystów. Niezależnie od tego, czy szukamy mocnych wrażeń podczas uprawiania sportów wodnych, czy chcemy uciec od zgiełku miasta, znajdziemy tam wiele interesujących miejsc. Bez względu na formę aktywności, jaka nas interesuje, przychodzi w ciągu dnia moment, kiedy chcemy usiąść i odpocząć przy filiżance aromatycznej kawy bądź herbaty. Jakie lokale w okolicach Helu warto wtedy odwiedzić?
Więcej

Gdzie zaparkować na Helu?

2024-11-07 12:51:04
Półwysep Helski zalicza się do najbardziej malowniczych regionów Polski. Znajdujące się tam piaszczyste plaże, lasy, widok na Morze Bałtyckie i Zatokę Pucką robią wrażenie. Nie powinno więc nikogo dziwić, że jest to jedno z chętniej odwiedzanych przez turystów miejsc w naszym kraju. Najliczniej przybywają w sezonie letnim i to właśnie wtedy pojawiają się największe trudności ze znalezieniem parkingu. Gdzie najłatwiej znajdziemy miejsce parkingowe?
Więcej

Wynajem apartamentu w Polsce i za granicą — wady i zalety

2024-11-07 12:48:03
Posiadanie własnego wakacyjnego miejsca jest marzeniem wielu osób. Części udało się to zrealizować, a niektórzy wciąż się nad tym zastanawiają. Być może zaliczamy się do tej drugiej grupy i zamierzamy kupić apartament w miejscowości turystycznej. Lepszą opcją będzie wybór lokalizacji w Polsce, czy w innym kraju?Posiadanie własnego wakacyjnego miejsca jest marzeniem wielu osób. Części udało się to zrealizować, a niektórzy wciąż się nad tym zastanawiają. Być może zaliczamy się do tej drugiej grupy i zamierzamy kupić apartament w miejscowości turystycznej. Lepszą opcją będzie wybór lokalizacji w Polsce, czy w innym kraju?
Więcej

Jak ubezpieczyć apartament? Na co warto zwrócić uwagę?

2024-11-07 12:46:16
O ubezpieczeniu myślimy najczęściej dopiero wtedy, kiedy już dotknie nas jakieś zdarzenie losowe. Większość z nas nie zastanawia się nad tym, że w każdej chwili może się przytrafić coś złego, wypieramy to z podświadomości. Tymczasem wypadki, pożary, włamania i inne nieprzyjemne sytuacje dzieją się codziennie. W wielu przypadkach nie możemy im zapobiegać, ale poprzez polisę, a tym samym środki wypłacone w ramach odszkodowania, choć częściowo zrekompensujemy ich skutki. Zastanówmy się, co będzie istotne, kiedy interesować nas będzie ubezpieczenie mieszkania bądź apartamentu?
Więcej