-
Rezerwacja online
-
Natychmiastowe potwierdzenie
-
Najlepsze apartamenty
-
Oferty specjalne
Rezerwacja online
Natychmiastowe potwierdzenie
Najlepsze apartamenty
Oferty specjalne
Ziemia także ma swoje piwnice, a w nich przeważnie jest tajemniczo i klimatycznie. Nawet w tych zagraconych piwnicach możemy spodziewać się lekkiego dreszczyku emocji, a wszystko za sprawą schodzenia w głąb.
Takie symboliczne schodzenie w nieznane i niepewne jest jednocześnie pociągające. Dlatego ciągnie nas do tuneli podziemnych czy grot, a te możemy zwiedzać w Mechowie, wsi kaszubskiej w woj. pomorskim. Będąc w Pucku, warto pomyśleć o ich zwiedzeniu, tym bardziej, że to krótka wycieczka, a jednocześnie magiczna. Czym są groty i co warto wiedzieć o Grotach Mechowskich?
Te ziemskie piwnice to groty, inaczej zwane pieczarami czy jaskiniami. Są to formy pustych w środku skał, a te w Mechowie okazują się jedynym w Polsce, a nawet Europie Północnej takim obiektem natury, która zachwyca powstałymi w nich wyrzeźbieniami i zdobieniami. Groty Mechowskie nazwane są zatem w świecie nauki osobliwością geologiczną, co tym bardziej ma podkreślić ich niezwykłość i rzadkość występowania. Między innymi dlatego od 1955 r. Groty Mechowskie stanowią pomnik przyrody nieożywionej. Pierwsze jednak to władze pruskie uznały to miejsce za pomnik natury w 1908 roku. Natomiast po raz pierwszy udostępnione do zwiedzania turystom zostały w 1949 roku. Jaka jest historia powstania Grot Mechowskich?
Poznaj nasze apartamenty na wynajem w Pucku
Jaskinia została odkryta w 1818 r. podczas pomiarów geodezyjnych. Badania prowadzone w tym miejscu wykazały, że są to jaskinie sufozyjne zaliczane do pseudokrasowych, czyli innych niż pozostałe typy jaskiń w Polsce. Większość to jaskinie krasowe, których powstawanie polega na rozpuszczaniu skał przez wody podziemne lub jaskinie powstałe pod wpływem ruchów tektonicznych i grawitacji, które to powodują zawalanie się części skalnego masywu. Jednak Groty Mechowskie okazały się tu wyjątkiem, bo choć ich powstanie wynika z działania wody, to jednak nie chodzi tu o rozpuszczanie skał, a o mechaniczne wymywanie. Wapień, który sukcesywnie się rozpuszczał, łączył się z piachem i żwirem, formując kolumny, między którymi dziś przebiegają korytarze.
Jaskinia kilkakrotnie w historii zawalała się, ale była odkopywana. Pierwsze prace zabezpieczające zlecono po II wojnie światowej w 1948 r. Ostatni raz zawalenie groty miało miejsce w 1981 r., po którym Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa opracowało plan zabezpieczający ten obiekt. Wzmocniono sklepienie, odkopano korytarze i kolumny. W latach 1997-1998 przeprowadzono też prace polegające na poszerzeniu otworów wejściowych i korytarza je łączącego, a także wykonano odprowadzenie wód powierzchniowych ze skarpy, która znajduje się nad jaskinią. Jak wyglądają groty od środka?
Groty z piaskowcowymi słupami, między którymi zlokalizowane są wejścia do środka, znajdują się poniżej otaczającego terenu. Na stropie jaskini zobaczymy warstwy piaskowca, który jest trochę jakby scementowany materiałem wiążącym w postaci lepiszcza wapiennego. To materiał pochodzenia organicznego. Dno jaskini i ściany mają strukturę sypkiego piasku, natomiast kolumny zabezpieczone są w sposób podobny, jak strop. Znajdują się tu nacieki w formie stalaktytowej. Na końcu wąskiego korytarza o długości 60 m znajduje się okazała izba, która ocieka takimi barwnymi, mineralnymi formami. Niestety ze względu na możliwość zawalenia się tej części groty, jest ona niedostępna turystom, a jedynie badaczom. Odcinki grot położone głębiej i tak są tworem nie tylko natury, ale i działań człowieka, który poszerza pierwotne pustki w celu umożliwienia wejścia człowiekowi. Może za jakiś czas i ta izba stalaktytów będzie dostępna zwiedzającym. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o Grotach Mechowskich?
Nazwane są najkrótszą trasą turystyczną w Polsce, co przez niektórych przeżywane jest z niedosytem, a przez innych, jako coś w sam raz, gdy za bardzo za zwiedzaniem nie przepadają. Tu rzeczywiście trudno się zmęczyć, gdyż trasa w grotach wynosi na ten moment zaledwie 61 m. Zdaniem turystów jednak urzeka tworzącym się między wąskimi kolumnami labiryntem. Poza stalaktytami znajdziemy tu inne geologiczne formy, jak żebra czy polewy, które, choć brzmią nieco kulinarnie, oznaczają niektóre formy naciskowe jaskiń. W Grotach Mechowskich nie są one może wielkie, ale za to niektóre barwią się na czerwono. Wszystko za sprawą obecności związków żelaza rozpuszczonych w wodzie. Część obiektu dostępna zwiedzającym jest oświetlona, co zapewnia turystom bezpieczeństwo. Najłatwiej zwiedza się to miejsce dzieciom, osoby wyższe mogą mieć kłopot z pokonywaniem niższych korytarzy, w których bez oświetlenia mogłyby uderzyć głową.
Obiekt otwarty jest dla zwiedzających od marca do października. W okresie wakacyjnym zwiedzanie jest możliwe codziennie w godzinach 9-17, a w marcu i kwietniu od czwartku do niedzieli w godzinach 10-15. Cena biletu to 3 zł za bilet normalny, a 2 zł za bilet ulgowy. Groty można przemierzać tyle razy, ile będziemy chcieli.