Groty Mechowskie — historia i przydatne informacje

2024-04-30 11:44:23

Kiedy będziemy na Pomorzu Gdańskim, nie skupiajmy się jedynie na największych kurortach polskiego wybrzeża. Przyjrzyjmy się ich najbliższej okolicy, bo jest mnóstwo miejsc, jakie warto odwiedzić, a znajdują się trochę na uboczu. Wśród tych szczególnie polecanych wymienia się Groty Mechowskie, które zlokalizowane są w położonej 10 km od Pucka wsi Mechowo. Zaliczają się one do najpiękniejszych zabytków przyrodniczych na Pomorzu Gdańskim. Co warto wiedzieć o tym miejscu, zanim wybierzemy się na wycieczkę?

Groty Mechowskie

Autor: 1bumer © CC

Mechowo – jaskinia

Zanim przejdziemy do szczegółów związanych ze zwiedzaniem, przyjrzymy się samej jaskini i temu, dlaczego cieszy się tak dużą popularnością. Długość trasy do przejścia nie jest szczególnie imponująca, mało tego, jest to najkrótsza podziemna trasa turystyczna w Polsce. W czym więc tkwi ich fenomen, dlaczego tak wiele osób corocznie tutaj przyjeżdża? Groty Mechowskie nie są efektem ruchów tektonicznych, a wypłukiwania luźnego materiału ze skał. To je wyróżnia na tle innych jaskini. Są z piaskowca, który jest surowcem podatnym na działanie wody. Piaskowce i zlepieńce są połączone pochodzącym z okresu zlodowacenia bałtyckiego spoiwem kalcytowym. Na obecnych wewnątrz kolumnach ukształtowały się wzory, jakich próżno szukać gdzie indziej. Niektóre twory skalne są czerwone, do czego przyczyniło się obecne w wodzie żelazo.

Groty odkryto w 1818 roku, kiedy natknął się na nie mierniczy Heue pracujący nad pomiarami geodezyjnymi w okolicy. Pierwszy dokładniejszy opis tego miejsca wykonano w 1829 roku, następnie przez lata groty popadły w zapomnienie. W 1908 roku zyskały status pomnika natury nadany przez władze pruskie. W 1955 roku zyskały status pomnika przyrody nieożywionej nadany przez Polskę. Na przestrzeni lat groty nie raz ulegały zawaleniu, ale to nie zraziło turystów.

Groty Mechowskie – dojazd

Wizytę w Mechowie i tamtejszej jaskini warto zaplanować przy okazji dłuższego pobytu nad morzem i wtedy, kiedy jesteśmy na weekend. Dokładny adres groty to Mechowo 34 A w Pucku. Znajdują się na skraju Puszczy Darżlubskiej. Jak wspomnieliśmy, wieś jest niedaleko Pucka, do którego jest 7 km. Z kolei do Jastrzębiej Góry jest 10 km. Do Groty Mechowskiej da się dojechać rowerem, samochodem i komunikacją publiczną. Autobus z Wejherowa albo Pucka jedzie 25 minut. Jeśli natomiast postawimy na samochód, to trasa zajmie 15 minut. W przeciwieństwie do wielu innych atrakcji turystycznych nie będziemy mieć problemu z parkingiem, bo tuż obok jest wydzielony teren dla klientów.

Groty Mechowskie zwiedzanie

Zwiedzanie Grot Mechowskich dostarcza niezapomnianych wrażeń. Sama w sobie wycieczka nie jest bardzo długa, ale trudno znaleźć podobne miejsce. Podczas spaceru możemy poczuć, jakbyśmy wkroczyli do bajkowego podziemnego świata, gdzie na każdym kroku czeka nas fantastyczna przygoda. Nic więc dziwnego, że taka wycieczka zachwyci wszystkich, ze szczególnym naciskiem na młodszą grupę wiekową. Dzieci wprost uwielbiają to miejsce. Jednocześnie jest to prawdziwa gratka dla wielbicieli jaskiń i przyrody.

Długość jaskini to 61 metrów, przy czym tylko część jest dostępna do zwiedzania. Niestety wyjątkowo atrakcyjna końcówka ma wąskie przejście i jest spore ryzyko zawalenia, stąd mogą tam wejść jedynie speleolodzy. Wydawałoby się więc, że wycieczka będzie bardzo krótka. I teoretycznie tak jest, bo trasę da się przejść w kilkanaście minut. Jednak wiele osób chce się tu zatrzymać na dłużej i podziwiać cuda natury.

Miejsce to można odwiedzić od marca do listopada.

Od grudnia do lutego jest niedostępne dla zwiedzających.

  • W marcu i kwietniu jaskinie wolno zwiedzać od czwartku do niedzieli w godzinach od 10 do 15.
  • Z kolei od maja do listopada wejdziemy w godzinach od 9 do 17 w dni powszednie i w sobotę oraz w godzinach 10-17 w niedziele i święta.

Największe natężenie ruchu jest oczywiście latem, kiedy nad morzem przebywa szczególnie dużo turystów.

Groty Mechowskie — ceny

Przywykliśmy do tego, że jadąc na urlop nad morze, zwłaszcza w sezonie letnim, musimy liczyć się z dość wysokimi cenami wszystkich atrakcji. Jaskinia w Mechowie pod tym względem się wyróżnia, bo kosztu zakupu biletów nie odczujemy. Bilet normalny kosztuje 3 zł, a normalny 2 zł. Zatem nawet jeśli chcemy Groty Mechowskie odwiedzić z rodziną, ceny nie będą szczególnie dotkliwe. Cena biletu obejmuje nie tylko samo zwiedzanie, ale również opiekę przewodnika, który opowie o jaskiniach wiele ciekawostek.

Podsumowanie

Pomorze Gdańskie przyciąga szczególnie latem, kiedy słońce zachęca do tego, by spędzić dużo czasu na plaży. Jednak warto sobie zrobić przerwę od plażowania i odwiedzić inne okoliczne atrakcje. Nie zawsze muszą wiązać się z wysokimi kosztami, czego przykładem jest Mechowo i jaskinia, która się w niej znajduje. Zalicza się do najchętniej odwiedzanych na Kaszubach atrakcji turystycznych, spodoba się dzieciom i dorosłym. Dojazd z najchętniej wybieranych kurortów jest szybki i prosty. Można dostać się komunikacją publiczną, samochodem i rowerem.

Poznaj nasze apartamenty wWładysławowie

Podobne artykuły

Latarnia morska w Rozewie — historia i ciekawostki

2024-06-03 15:30:48
Kiedy jedziemy nad morze, jedną z oczywistych atrakcji, jakie będziemy chcieli odwiedzić, jest pobliska latarnia morska. Latarnie przyciągają jak magnes i to nie tylko przez to, że oświetlają statkom drogę. Mają w sobie coś tajemniczego i symbolicznego. Jeżeli kierunkiem naszego wyjazdu jest Władysławowo, to budowlą, jaką musimy koniecznie zobaczyć, jest latarnia morska w Rozewie. Żeby wycieczka była jeszcze przyjemniejsza i klimatyczna, warto, byśmy o tym miejscu dowiedzieli się czegoś więcej. Czym zachwyci nas latarnia morska we Władysławowie?
Więcej

Historia Władysławowa, legendy i ciekawostki

2024-06-03 15:27:44
Władysławowo jest jednym z najchętniej odwiedzanych nadmorskich kurortów w Polsce. W każde lato przyciąga rzesze turystów nie tylko z naszego kraju. Kojarzy się z rozległą i piaszczystą plażą, ale jest przy tym miejscem bogatym pod względem historycznym. Znając ciekawostki i legendy na temat Władysławowa, będziemy mogli spojrzeć na to miasto z zupełnie nowej perspektywy.
Więcej

Motylarnia w porcie Władysławowo — ciekawostki i historia

2024-03-28 13:57:27
Sezon planowania wakacyjnych wyjazdów zbliża się wielkimi krokami i coraz częściej zastanawiamy się, gdzie wybrać się tym razem. Jeżeli nastawiamy się na wypoczynek nad Morzem Bałtyckim, to zapewne w pierwszej kolejności analizujemy, co nas czeka w najbardziej popularnych kurortach. Jednym z nich jest Władysławowo, a atrakcji w nim nie zabraknie. Zalicza się do nich motylarnia w porcie.
Więcej

Kawiarnie we Władysławowie — gdzie warto zajrzeć? Podpowiadamy

2024-03-28 13:55:25
Władysławowo jest malowniczą nadmorską miejscowością, która przyciąga turystów przez cały rok. Chociaż największy tłok jest tutaj latem, to i w innych porach roku przyjezdnych nie brakuje. Zachętą może być na przykład chęć oddychania powietrzem nasyconym jodem. Niezależnie od tego, kiedy wybierzemy się nad morze, będziemy chcieli zjeść smaczny obiad lub podwieczorek, a lokali nie brakuje. Jakie kawiarnie we Władysławowie cieszą się największą popularnością?
Więcej

Aleja Gwiazd Sportu we Władysławowie — historia i ciekawostki

2024-02-28 12:31:05
Kiedy planujemy wakacje nad morzem, to poza tym, że spędzimy większość czasu na plaży, warto zapoznać się z tym, jakie inne atrakcje będą w okolicy. Jednym z kurortów, który od zawsze cieszy się popularnością, jest Władysławowo. Decydując się na pobyt w tej miejscowości, nie będziemy narzekać na nudę. Jednym z miejsc, jakie powinniśmy odwiedzić, jest Aleja Gwiazd Sportu, z której słynie Władysławowo.
Więcej