Jak zacząć pływać na desce SUP? Podpowiadamy!

2022-10-07 07:03:40

Początki nigdy nie są łatwe i często trwają dłużej niż późniejsze etapy nauki jakiejś umiejętności. Trzeba sporo determinacji, żeby wytrwać, o czym wiedzą wszyscy decydujący się na jakąś dyscyplinę sportową. Pływanie na desce SUP to aktywność, która jest odpowiednia dla każdej grupy wiekowej, niezależnie od kondycji fizycznej.

Umiejętności można z czasem rozwijać, podobnie jak osiągane dystanse, ale równie dobrze można poprzestać na pływaniu rekreacyjnym nawet w towarzystwie przyjaciół czy rodziny. Jak zacząć swoją przygodę na desce SUP?

Zalety deski SUP – każdy początkujący powinien je znać 

Przede wszystkim należy docenić jej wygodę, bowiem decydując się na wersję deski pompowanej, nie musimy martwić się o sposób jej transportu. Niezależnie od rozmiaru auta i liczby pasażerów, taką deskę w specjalnej torbie upchamy wszędzie. Nie ma też strachu, że po napompowaniu będzie miękka i chwiejna, wręcz odwrotnie staje się ona sztywna i twarda zapewniając maksimum stabilności. Co więcej, pompowanie dzieje się w kilka minut, a samą torbę z deską i akcesoriami można wygodnie nosić jako plecak. Zanim wejdziemy na deskę, pojawia się jeszcze kwestia wiosła, które niektórzy z nas trzymają w rękach po raz pierwszy.

Dziewczyna ucząca pływać się na desce sup - blueapart.pl

Zaletą wiosła przeznaczonego do tej aktywności jest możliwość regulacji jego długości. Dzięki temu każdy może mieć pewność, że będzie wygodnie pływać wyprostowanym bez zginania się i nadwyrężania pleców. Generalnie wiosło powinno być wyregulowane tak, by stojąc z wyciągniętą do góry i wyprostowaną nad głową ręką,  uchwyt wiosła sięgał nam do nadgarstka. Potem blokujemy system regulacji wiosła i pozostaje tylko wejść na deskę.

 

Poznaj nasze apartamenty na wynajem na Półwyspie Helskim

 

Pływanie na desce SUP – tuż przed wejściem do wody

Oswojeni z wodą mogą od razu stawać na desce, jednak nie czując się zbyt pewnie, możemy zacząć od pozycji klęczącej. Deska oczywiście najpierw musi znaleźć się w wodzie. Możemy pompować ją tuż nad brzegiem, ale równie dobrze przenosić z różnych miejsc, a tu do czynienia mamy, w zależności od modelu z 7 lub nawet 30-kilogramowym ciężarem. Dlatego dobrym sposobem na transport będzie po prostu trzymanie deski na głowie. Postawienie jej na wodzie nie będzie już stanowiło problemu, bo posiada ona specjalne uchwyty, które swoją drogą pozwalają łączyć kilka desek ze sobą, dzięki czemu można w większym gronie przebywać na wodzie.

Aby sprawnie przebiegło postawienie deski na wodzie, zacznijmy od ustawienia jej dziobem w kierunku akwenu, a statecznikiem w stronę ziemi. W przeznaczone do tego miejsce przypinamy leash, następnie podnosimy deskę za rufę na wysokość stateczników i popychamy ją w kierunku wody, tak by unosiła się na niej i nie dotykała dna. Teraz pozostaje wejście na deskę i zapoznanie się z nią.

Deska SUP przyjazna człowiekowi

Wspomniana pozycja na kolanach to dobry sposób na ćwiczenie równowagi na desce, wiosłem natomiast pomożemy sobie ją ustabilizować, ustawiając je naprzeciwko siebie na środku deski. Gdy już zdecydujemy się wstać, prawidłowo będzie, jeśli stopy będą ustawione równolegle do osi deski z obu stron przy uchwytach do jej przenoszenia. Jest to pozycja nowa dla tych wioślarzy, którzy opanowali już deskę surfingową, na której stopy ustawiamy prostopadle do osi deski. Stabilne stanie na środku deski może być wspomagane wiosłem, którego możemy użyć jako równoważącej tyczki. Gdy już się nam to uda, pojawia się kwestia utrzymania deski we właściwym kierunku. Jednak szybko się okazuje, że na desce SUP utrzymanie kursu wcale nie jest tak trudne i nie jest potrzebna częsta korekcja kierunku wiosłem, jak chociażby w kajaku.
Istotne jest zachowanie płynnych ruchów o tej samej sile, w przeciwnym razie można dość szybko wpaść do wody. Deska może osiągać całkiem duże prędkości, szczególnie jeśli zdecydujemy się na dodatkowe wspomaganie w postaci żagla. Może on znacząco usprawniać nasze spływy, kiedy napotykamy na wiatr. Jednak nim przejdzie się do takiej wersji pływania, trzeba najpierw opanować podstawy.

Dobre rady dla wiosłujących

Nauka pływania na desce SUP przede wszystkim powinna uwzględniać odpowiednie wody. Ostre fale zdecydowanie nie mieszczą się w ramach tego pojęcia. Łagodniejsze, spokojne akweny bez silnego wiatru i innych wodnych obiektów poruszających się szybko i mącących wodę, będą tu najlepsze. Bezpieczeństwo w trakcie nauki jest najważniejsze. Kamizelka asekuracyjna to zawsze dobry pomysł na wodzie. Nawet jeśli nie ma fal i nie znajdujemy się daleko od brzegu, nadmiar słońca może spowodować zasłabnięcie i upadek do wody. 

Pamiętajmy też o zapięciu leasha, który sprawi, że zawsze będziemy połączeni z deską. To również forma dbania o bezpieczeństwo. Zawsze pamiętajmy też o stateczniku, którego nie widać, bo jest pod deską. Doświadczeni w pływaniu na desce SUP zgodnie twierdzą, że najczęściej spadnięcie z deski do wody dzieje się wtedy, gdy ten zahaczy o dno lub elementy spoczywające na dnie. Dlatego najlepiej jest pływanie zaczynać i kończyć w pozycji klęczącej, która pozwala bardziej utrzymać stabilność niż pozycja stojąca.

 

Zdobądź jeszcze więcej wiedzy o desce SUP z innych naszych artykułów:

Deska SUP — co to jest? Dla kogo ten sport jest przeznaczony?

Jak wybrać deskę SUP? Jaka dla początkujących, a jaka dla bardziej zaawansowanych?

Cena deski SUP — od czego zależy? Jaki budżet przygotować?

Deska SUP dla dzieci — czym kierować się przy wyborze?

Gdzie pływać na desce SUP i dlaczego warto wybrać Półwysep Helski?

Wózek do deski SUP - czym kierować się przy wyborze?

Wiosło do deski SUP - czym kierować się przy wyborze?

Kamizelka na deskę SUP - czym kierować się przy wyborze?

Jak wiosłować na SUP — poznaj prawidłową technikę!

Deska SUP sztywna czy pompowana — którą wybrać?

Poznaj nasze apartamenty

Podobne artykuły

Restauracje na Helu czynne poza sezonem — gdzie zawsze warto zajrzeć?

2024-11-07 12:53:55
Na Półwyspie Helskim rozwija się przede wszystkim turystyka, a najliczniej turyści przyjeżdżają nad morze latem. Wybrzeże kojarzy się głównie z wakacjami i plażowaniem. Z tego względu nie brakuje restauracji i barów, które otwierają się tylko w sezonie. Jednak morze potrafi zachwycić także w innych porach roku, choć musimy nastawić się na inną formę wypoczynku. Gdzie smacznie zjemy, jeśli zdecydujemy się przyjechać jesienią lub zimą? Jakie są najpopularniejsze restauracje całoroczne na Helu?
Więcej

Kawiarnie na Helu — gdzie warto napić się kawy? Podpowiadamy

2024-11-07 12:52:28
W Polsce jest wiele malowniczych zakątków zapewniających niezapomniane widoki i odpoczynek. Zaliczymy do nich Półwysep Helski. Ten najbardziej wysunięty na północ kraju region zachwyca rzesze turystów. Niezależnie od tego, czy szukamy mocnych wrażeń podczas uprawiania sportów wodnych, czy chcemy uciec od zgiełku miasta, znajdziemy tam wiele interesujących miejsc. Bez względu na formę aktywności, jaka nas interesuje, przychodzi w ciągu dnia moment, kiedy chcemy usiąść i odpocząć przy filiżance aromatycznej kawy bądź herbaty. Jakie lokale w okolicach Helu warto wtedy odwiedzić?
Więcej

Gdzie zaparkować na Helu?

2024-11-07 12:51:04
Półwysep Helski zalicza się do najbardziej malowniczych regionów Polski. Znajdujące się tam piaszczyste plaże, lasy, widok na Morze Bałtyckie i Zatokę Pucką robią wrażenie. Nie powinno więc nikogo dziwić, że jest to jedno z chętniej odwiedzanych przez turystów miejsc w naszym kraju. Najliczniej przybywają w sezonie letnim i to właśnie wtedy pojawiają się największe trudności ze znalezieniem parkingu. Gdzie najłatwiej znajdziemy miejsce parkingowe?
Więcej

Wynajem apartamentu w Polsce i za granicą — wady i zalety

2024-11-07 12:48:03
Posiadanie własnego wakacyjnego miejsca jest marzeniem wielu osób. Części udało się to zrealizować, a niektórzy wciąż się nad tym zastanawiają. Być może zaliczamy się do tej drugiej grupy i zamierzamy kupić apartament w miejscowości turystycznej. Lepszą opcją będzie wybór lokalizacji w Polsce, czy w innym kraju?Posiadanie własnego wakacyjnego miejsca jest marzeniem wielu osób. Części udało się to zrealizować, a niektórzy wciąż się nad tym zastanawiają. Być może zaliczamy się do tej drugiej grupy i zamierzamy kupić apartament w miejscowości turystycznej. Lepszą opcją będzie wybór lokalizacji w Polsce, czy w innym kraju?
Więcej

Jak ubezpieczyć apartament? Na co warto zwrócić uwagę?

2024-11-07 12:46:16
O ubezpieczeniu myślimy najczęściej dopiero wtedy, kiedy już dotknie nas jakieś zdarzenie losowe. Większość z nas nie zastanawia się nad tym, że w każdej chwili może się przytrafić coś złego, wypieramy to z podświadomości. Tymczasem wypadki, pożary, włamania i inne nieprzyjemne sytuacje dzieją się codziennie. W wielu przypadkach nie możemy im zapobiegać, ale poprzez polisę, a tym samym środki wypłacone w ramach odszkodowania, choć częściowo zrekompensujemy ich skutki. Zastanówmy się, co będzie istotne, kiedy interesować nas będzie ubezpieczenie mieszkania bądź apartamentu?
Więcej