-
Rezerwacja online
-
Natychmiastowe potwierdzenie
-
Najlepsze apartamenty
-
Oferty specjalne
Rezerwacja online
Natychmiastowe potwierdzenie
Najlepsze apartamenty
Oferty specjalne
Skóra morsa ma nawet 4 cm grubości i chroni doskonale przed mroźnymi wodami Arktyki. Człowiek takich zasobów nie ma i nie tylko w zimnej wodzie przebywać może krótki czas, ale też, aby morsować, potrzebuje odpowiednich akcesoriów. Szczególnie na początku. Dlaczego morsowanie w butach czy skarpetach to ważna kwestia?
Czy mors arktyczny choruje? Zapewne dopadają go różne choroby, ale na pewno nie przeziębienia. Dla człowieka natomiast w okresie jesienno-zimowym to największa bolączka. Morsowanie przychodzi z pomocą, bo zimne kąpiele zwiększają odporność organizmu. Aktywność ta przyczynia się do redukcji stanów zapalnych, poprawy ukrwienia skóry i wydolności układu sercowo-naczyniowego. Morsowanie to też poprawa kondycji skóry, układu trawiennego oraz lepsze funkcjonowanie stawów czy wzmocnienie mięśni. Mimo tych zalet zanurzenie się w lodowatej wodzie odstrasza wielu z nas. W jaki sposób najlepiej przygotować się do pierwszego morsowania?
Człowiek w jakiś sposób musi zrekompensować sobie naturę, którą dysponują morsy arktyczne przystosowane do przebywania w niskich temperaturach. Pierwszym naszym krokiem powinna być wizyta u lekarza. Kiedy wykluczone zostały wszystkie zdrowotne przeciwwskazania do morsowania, możemy zacząć stosować zimne kąpiele w warunkach domowych. Jeśli i przez tę próbę przejdziemy, możemy pomyśleć o nie aż tak skomplikowanym, ale jednak ważnym zaopatrzeniu. Będzie to na pewno ciepła czapka, czepek, kąpielówki lub strój kąpielowy, ręcznik, szlafrok lub ponczo, cieple rękawiczki, termos na ciepłą herbatę na rozgrzanie tuż po wyjściu z wody. Pozostaje też kwestia do rozstrzygnięcia, czym zabezpieczyć stopy. Czy lepsze jest morsowanie w butach czy skarpetach?
Zaprawieni morsujący wchodzą do zimnej wody często bez żadnych pomocniczych akcesoriów. Jednak zaczynając swoją przygodę z tą aktywnością, musimy pamiętać, że stopy, podobnie jak dłonie, szybko reagują na wychłodzenie. Drętwieją, sztywnieją, a czasem nawet bolą. W czasie morsowania ręce zabezpieczamy ciepłymi rękawiczkami, których nawet nie musimy zamoczyć, jeśli trzymamy ręce nad głową. W przypadku stóp sprawa jest bardziej skomplikowana. Tak naprawdę zarówno skarpetki, jak i buty są w stanie zapewnić ochronę przed wychłodzeniem. Chodzi tu jednak nie o zwykle skarpetki, tylko neoprenowe. Skarpetki tego typu zapewniają ochronę nie tylko przed zimnem, bo ich gumowa powłoka zabezpiecza również przed wilgocią.
Skarpetki w porównaniu z butami zapewniają większą swobodę, jednak nie chronią przed ewentualnymi niebezpieczeństwami spoczywającymi na dnie akwenu. . Buty do morsowania zazwyczaj również wykonane są z neoprenu, ale posiadają podeszwę, dzięki czemu nie zranimy stopy, tak jak może to się stać w skarpetce. Poza tym buty spełniają podobne funkcje jak skarpetki, czyli zabezpieczają przed wychłodzeniem oraz izolują wilgoć.
Z reguły morsujące osoby stosują zamiennie buty i skarpetki. W zależności od znajomości akwenu i widoczności dna i tego, co na nim spoczywa, wybierają jedne albo drugie. O najlepszy model tego elementu zaopatrzenia najlepiej dopytać bardziej doświadczonych morsów w grupie lub sprzedawcę w sklepie z odzieżą sportową.
Zdobądź jeszcze więcej wiedzy o morsowaniu i zapoznaj się z naszym cyklem artykułów:
Morsowanie - jakie są zalety i przeciwwskazania?
Morsowanie dzieci - czy dzieci mogą morsować?
Od kiedy zaczyna się sezon na morsowanie?
Dlaczego podczas morsowania powinniśmy trzymać ręce w górze?