-
Rezerwacja online
-
Natychmiastowe potwierdzenie
-
Najlepsze apartamenty
-
Oferty specjalne
Rezerwacja online
Natychmiastowe potwierdzenie
Najlepsze apartamenty
Oferty specjalne
Wśród rodzajów nieruchomości, jakie cieszą się dużym powodzeniem w ostatnich latach, są, bez wątpienia, apartamenty. Łączą w sobie komfort, ergonomię i ponadprzeciętny design. Jest sporo osób, które w tego typu wnętrzach są wręcz zakochane. Czego możemy się spodziewać, kiedy interesuje nas apartament w stylu loft? Gdzie go szukać i jak stworzyć aranżację oddającą industrialny klimat?
Zanim przejdziemy do samych apartamentów, zastanówmy się, czym w ogóle wyróżnia się styl loftowy i skąd się wziął? Sam termin nawiązuje do poddasza lub strychu, a idąc dalej tym tropem, wiąże się z aranżacją przestrzeni nieużytkowej. Jest w tym sporo prawdy, bo styl loftowy narodził się w Stanach Zjednoczonych, kiedy to likwidowano stare fabryki i zakłady przemysłowe. Architekci i projektanci dostrzegli potencjał drzemiący w tak unikatowych budynkach. Stopniowo zaczęto je przekształcać na oryginalne i przestronne mieszkania albo atelier dla artystów. W dalszym ciągu wystroje loftowe ściśle nawiązują do pierwotnego przeznaczenia, jest w nich pewna surowość i liczne nawiązania do epoki przemysłowej. Pomimo upływu lat styl loftowy nie tylko nie przeminął, ale zyskał na popularności i jest jednym z bardziej pożądanych.
Każdy styl aranżacyjny ma pewne cechy, które odróżniają go od innych, nie inaczej jest w tym przypadku. Na pierwszy plan wysuwa się wspomniana surowość. Aby ją uzyskać, stosuje się takie materiały jak beton architektoniczny, cegła, szkło i stal. Warto też uwzględnić obecność drewna, ale najlepiej w naturalnym stanie. Surowość materiałów jest podkreślona poprzez minimalistyczny design. Liczy się prostota i niewielka ilość dodatków.
Charakterystyczna jest przestronność – wysokie sufity i duże okna są właściwie obowiązkowe. Sprawiają, że wnętrza są jasne i sprawiają wrażenie jeszcze większych. Tę przestronność podkreślają otwarte przestrzenie. We wnętrzach loftowych eliminuje się ścianki działowe, przez co kilka pomieszczeń łączy się w jedno.
Aranżacje loftowe mają kojarzyć się z zakładem przemysłowym, dlatego też pożądane są takie elementy jak odkryte rury i belki. Dobrze wyglądają lampy z widocznymi kablami.
Pomieszczenia urządzone w stylu loftowym mają kilka istotnych zalet. Przede wszystkim docenimy ogromną przestrzeń i swobodę. Wchodząc do takiego mieszkania lub apartamentu, już od progu mamy wrażenie wyjątkowej przestronności, jest w nim mnóstwo miejsca. Atutem jest duża ilość naturalnego światła, co zapewniają duże okna. Takie wnętrza są jasne i mimo pozornej surowości bardzo przyjemne w odbiorze. Decydując się na loft, mamy pewność, że wystrój będzie nowoczesny i unikatowy. To idealna opcja dla osób kreatywnych, projektantów, artystów. Nie bez znaczenia jest też lokalizacja, bo z reguły budynki, w jakich wykorzystuje się styl loftowy, najczęściej znajdują się w centrum miasta.
Osoby decydujące się na wprowadzenie w swoich domach stylu loftowego, kupujące lub wynajmujące apartamenty w tym klimacie, są zauroczone powiewem historii, przestronnością i nowoczesnym designem. Jednocześnie wnętrza loftowe są nietuzinkowe, co z jednej strony jest ogromną zaletą, ale z drugiej przyczynia się do kilku minusów. Co możemy do nich zaliczyć?
Na pewno brak ścian dzielących pomieszczenia przekłada się na mniejszą prywatność, więc tego typu apartament niekoniecznie jest propozycją dla kilkuosobowej rodziny. Ponieważ budynki poprzemysłowe są wysokie i mają duże okna, trzeba liczyć się z wyższym kosztem ogrzewania i chłodzenia. Czasem pojawiają się kłopoty z wentylacją i akustyką. Osoby mające dużo przedmiotów mogą mieć kłopot z przechowywaniem, bo mebli w stylu loftowym jest stosunkowo mało.
Przestronne i wysokie wnętrza dają dużo możliwości aranżacyjnych i jeśli w pełni wykorzysta się ten potencjał, można uzyskać dopracowany nowoczesny wystrój. Od czego zacząć? Po pierwsze bardzo ważny jest podział przestrzeni na strefy. Przy loftach nie ma ścian, więc musimy zintegrować kilka pomieszczeń w jedno. Strefami funkcjonalnymi mogą być kuchnia, jadalnia, sypialnia, salon, biuro. W ich wydzieleniu pomogą na przykład parawany, dywany, meble albo rośliny.
Wybierając meble, skupiamy się na tych o prostych i geometrycznych kształtach. Stawiajmy przy tym na stal, szkło, drewno, tworzywa sztuczne i skórę. Mają być funkcjonalne, ale jednocześnie pełnić rolę dekoracji. Dla podkreślenia przestronności ważne jest równomierne oświetlenie. Na pierwszym planie jest oświetlenie sufitowe, którym może być metalowa czarna lampa lub listwy z reflektorami. Do tego powinno być miejsce na lampy stołowe, ścienne i podłogowe. Całość dopełni subtelne oświetlenie dekoracyjne.
Ponieważ wymienione wcześniej materiały wykończeniowe są raczej ciemne i stonowane, projektując wnętrze w stylu loft, warto zadbać o to, by w aranżacji były kolorowe akcenty. Do neutralnej bazy dobrze pasują na przykład czerwone poduszki, żółte krzesła, barwne obrazy. Ważne, by stanowiły dodatek, a nie zaburzyły harmonię wnętrza.
Po części na to pytanie już odpowiedzieliśmy. Mieszkaniem w takim miejscu będą usatysfakcjonowane osoby lubiące styl nowoczesny, oryginalność i powiew świeżości. Z drugiej strony wnętrza spodobają się sentymentalistom lubiącym przebywać we wnętrzach, w którym wyraźnie wyczuwa się ducha minionych epok. Osoby kreatywne i pełne pomysłów mają duże pole do eksperymentowania z aranżacją i wystrojem, dlatego w loftach świetnie czują się projektanci i artyści. Klimat apartamentów loftowych uwielbiają zwłaszcza osoby młode. Jest to coś w sam raz dla singla lub bezdzietnej pary. Komu w takim razie nie przypadnie do gustu? W klasycznej wersji apartament loftowy może nie sprostać oczekiwaniom większej grupy albo rodzinie z dziećmi.
Ponieważ w tradycyjnej odsłonie apartamenty w stylu loft powstają w budynkach poprzemysłowych, najłatwiej znaleźć je w dużych miastach jak Warszawa, Kraków czy Wrocław. Jednak widząc powodzenie tego typu lokali, developerzy coraz częściej uwzględniają lofty w nowo powstałych budynkach, dlatego apartamenty tego typu można znaleźć też w innych miejscowościach. Apartamenty urządzone w stylu loftowym są m.in. w ofercie BlueApart.
Styl loftowy cieszy się ogromną popularnością od wielu lat i nic nie wskazuje na to, by trend ten miał się zmienić. Apartamenty w stylu loftowym mają swój unikatowy klimat, a ich walory docenia wiele osób. Cechują się przestronnością, surowością i nawiązaniem do dawnych fabryk. W większości znajdują się w dużych miastach. Przeglądając strony internetowe i oferty pośredników nieruchomości, z łatwością takie lokale można znaleźć. Apartamenty w stylu loft są również dobrą propozycją na wynajem na wakacje. Różnią się znacząco od zwykłego mieszkania, więc sprawią, że urlop będzie jeszcze ciekawszy.