-
Rezerwacja online
-
Natychmiastowe potwierdzenie
-
Najlepsze apartamenty
-
Oferty specjalne
Rezerwacja online
Natychmiastowe potwierdzenie
Najlepsze apartamenty
Oferty specjalne
Wiele osób szukających opłacalnych inwestycji obecnie bierze pod uwagę nie lokaty czy konta oszczędnościowe, ale nieruchomości. Rynek nieruchomości się zmienia i można zauważyć, że w ostatnich latach zainteresowaniem cieszyło się kupno mieszkań lub apartamentów na wynajem. Czy rzeczywiście jest to opłacalne? Ile można zarobić na wynajmie krótkoterminowym?
Poza tym, że kupujących nieruchomości na wynajem wciąż przybywa, widać też inną tendencję – właściciele mieszkań, zwłaszcza w miejscowościach turystycznych, nastawiają się przede wszystkim na wynajem krótkoterminowy. Rozwiązanie to wiąże się z kilkoma istotnymi zaletami.
Podstawową różnicą pomiędzy wynajmem długoterminowym i krótkoterminowym jest czas, na jaki jest zawarta umowa. Przy dłuższym wynajmie umowa dotyczy miesięcy bądź lat i zawiera się ją osobiście.
Wątpliwości przy wynajmie długoterminowym dotyczą trudności z nieuczciwymi najemcami. Przepisy prawne chronią lokatorów, a problemy z zalegającym czynszem nie należą do rzadkości. Pod tym względem wynajem krótkoterminowy jest opcją znacznie bardziej elastyczną, a wynajmujący nie mają regulowanej ochrony prawnej. W przeciwieństwie do mieszkań wynajmowanych długoterminowo inwestor ma większą kontrolę nad nieruchomością, szybko znajdzie uszkodzenia i awarie, może więc od razu zareagować.
Poza tym, że nie trzeba obawiać się problemów w związku z eksmisją nieuczciwych lokatorów, mamy tutaj też drugą istotną zaletę – zwrot inwestycji. Właściciele nieruchomości przeznaczonych na wynajem krótkoterminowy mogą w skali miesiąca uzyskać przychód co najmniej kilkukrotnie wyższy niż w przypadku umowy na najem długoterminowy. Ile można zarobić na wynajmie? Wpływ na wysokość dochodów zależy od wielu czynników, do których zaraz przejdziemy.
Przy wynajmie krótkoterminowym cenę wylicza się nie za miesiąc, a za dobę. Kwota ta może się wahać od 300 do 600 zł bądź więcej za dobę. Po przeliczeniu na liczbę dni w miesiącu suma wygląda imponująco, choć nie każda nieruchomość będzie przynosić aż takie wpływy. Co jest pod tym względem szczególnie znaczące?
Przymierzając się do zakupu nieruchomości z myślą o wynajmie, nie można podejmować pochopnych decyzji. Nie każdy apartament lub mieszkanie przyniesie takie same zyski. Więcej da się zarobić na nieruchomościach w miejscowościach atrakcyjnych turystycznie na przykład nad morzem lub w górach. Tak samo powodzeniem cieszą się mieszkania w dużych miastach.
Od kilku lat w Polsce rozwija się turystyka weekendowa i wiele osób decyduje się na wyjazd na weekend lub na 2-3 dni w tygodniu. Wtedy też turyści skupiają się na kurortach mających dobrze rozbudowaną infrastrukturę i zapewniających atrakcje na miejscu. Stąd opłacalny może być zakup nieruchomości w okolicach Trójmiasta bądź Półwyspu Helskiego. Jeśli natomiast chodzi o większe miasta, to popularne są Warszawa, Kraków i Wrocław.
Poza lokalizacją wpływ na cenę za dobę i ostateczny zysk ma wielkość mieszkania i standard wykończenia. Wyższe kwoty dotyczą apartamentów i przestronnych mieszkań. A jeśli chcemy zachęcić do wynajmu i jednocześnie zażądać wyższej ceny, to od razu powinniśmy zainwestować w dobry standard wykończenia. Klienci cenią sobie wygodę, dlatego chętniej rezerwują noclegi w miejscach komfortowych, które już na wstępie są zapowiedzią luksusu i wypoczynku. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy profesjonalnego projektanta wnętrza, a później fotografa, który przygotuje zachęcające zdjęcia do oferty.
Jeszcze inną kwestią jest termin. Nie bez znaczenia szukając noclegu w wakacje, jego cena jest o wiele wyższa niż poza sezonem wysokim. Ustalając cenę na wynajem, warto o tym pamiętać. Trzeba monitorować rynek, obserwować, kiedy zainteresowanie wynajmem jest najwyższe. Jest to ten czas, kiedy cena może być wyższa. Poza sezonem korzystniej ją obniżyć, bo wolnych lokali będzie w okolicy więcej i najemcę będzie znaleźć trudniej.
Bardzo często nieruchomość na wynajem kupuje się z dala od swojego miejsca zamieszkania, chyba że mamy to szczęście i mieszkamy w atrakcyjnej dla turystów lokalizacji. Kiedy mamy do lokalu daleko, zarządzanie nim i kontrola tego, co się w nim dzieje, może być kłopotliwe. Jest to pierwszy powód, by pomyśleć o współpracy z zarządcą nieruchomości. Drugim motywem będzie umiejętność dotarcia do szerszej grupy klientów. Specjaliści od nieruchomości wiedzą, jak zaprezentować lokal i gdzie go rozreklamować. Wydawać by się mogło, że taka współpraca to dodatkowy koszt, ale w dłuższej perspektywie może wpłynąć na to, że na wynajmie zarobimy więcej, niż gdybyśmy działali na własną rękę.
Zakup nieruchomości na wynajem krótkoterminowy jest bardzo opłacalną inwestycją, jeśli będzie poprzedzony analizą rynku. Wybór odpowiedniej lokalizacji i dbałość o standard pozwoli czerpać zyski nawet kilkukrotnie wyższe niż przy miesięcznym wpływie z najmu długoterminowego.