-
Rezerwacja online
-
Natychmiastowe potwierdzenie
-
Najlepsze apartamenty
-
Oferty specjalne
Rezerwacja online
Natychmiastowe potwierdzenie
Najlepsze apartamenty
Oferty specjalne
Szlak rowerowy na trasie Puck-Władysławowo-Hel w większej części przebiega przez mierzeję helską. Liczy on w sumie 45 kilometrów, z czego ponad 30 kilometrów stanowi przejazd Półwyspem Helskim. Jest to piękna, łagodna trasa prowadząca przez lasy i specjalnie wyznaczone dla rowerów drogi. W sporej części rowerzyści mają dostęp do przyjemnych widoków morza i plaż.
Mogłoby wydawać się, że przejechanie 30 kilometrów to nic wielkiego, ale biorąc pod uwagę inne czynniki, takie jak zabranie ze sobą dzieci w trasę czy różne dolegliwości fizyczne, może okazać się, że dla niektórych nawet taka odległość może stanowić problem. Na szczęście w każdej miejscowości na trasie od Władysławowa przez Chałupy, Kuźnicę, Jastarnię i Juratę aż do Helu można skorzystać z pociągu. Oprócz tego między Trójmiastem a Jastarnią i Helem kursują tramwaje wodne. Trasę można więc sobie dowolnie skrócić, a ilość atrakcji po drodze pozwala zaplanować sobie wycieczkę tak, aby, jak najbardziej nam odpowiadała.
Nie trzeba więc całej odległości 30 kilometrów pokonywać rowerem. Możliwości jest sporo. W każdej miejscowości znajdują się także hotele, motele, domki do wynajęcia, kempingi, pensjonaty i niezliczona ilość punktów gastronomicznych. Możemy więc na przykład zaplanować sobie dłuższy pobyt na mierzei i korzystać z tras rowerowych doraźnie w ramach krótkiej wycieczki albo większego spaceru do sąsiedniej miejscowości w celu odkrycia nowych atrakcji. Innym pomysłem jest dotarcie do Helu pociągiem lub tramwajem wodnym, zwiedzenie tutejszych zabytków albo odwiedzenie Fokarium, a następnie podróż rowerami do Jastarni, skąd możemy dostać się z powrotem tramwajem wodnym do Trójmiasta. Hel zresztą może być zarówno punktem wyjściowym, jak i punktem docelowym wycieczki.
Warto wiedzieć, wybierając się w podróż po Półwyspie Helskim: na trasie z Helu do Juraty znajduje się Rezerwat Przyrody Helskie Wydmy, natomiast między Władysławowem a Swarzewem położony jest rezerwat przyrody Słone łąki, gdzie objęte ochroną zostały różne gatunki słonorośli.
Fokarium, Latarnia Morska, Promenada na Cyplu, Muzeum Rybołówstwa i Muzeum Obrony Wybrzeża – to tylko kilka z atrakcji, jakie czekają na nas w Helu, nie wspominając o samej radości z kąpieli w morzu, zabaw na plaży i sportach wodnych. Przebywając w Helu, na pewno warto wybrać się do Fokarium o godzinie 11 lub 14, ponieważ w tych godzinach odbywa się karmienie fok. Zwierzęta są wtedy podekscytowane, pokazują sztuczki i wychodzą na brzeg. Jest to dobry pomysł, szczególnie jeśli na wakacje wybieramy się z dziećmi.
Ciekawym miejscem do odwiedzenia jest też Kopiec Kaszubów. Jest to pomnik znajdujący się na helskim Cyplu. Na pomniku znajduje się Gryf Kaszubski. Zbudowany został dla uczczenia kultury kaszubskiej, a także w celu symbolicznego zaznaczenia początku Polski. Geograficznie poprawnie rzecz ujmując, najdalej wysuniętym na północ punkiem Polski jest tak zwana „Gwiazda Północy” w Jastrzębiej Górze.
Półwysep Helski to oczywiście nie tylko Hel. We Władysławowie, mieście położonym u nasady mierzei, jest wiele fantastycznych atrakcji, takich jak Muzeum Motyli, Aleja Gwiazd Sportu czy Ocean Park. I wszędzie dotrzemy rowerem!
Muzeum Motyli we Władysławowie powstało z pasji jednego człowieka. Można obejrzeć tam kolekcję kilku tysięcy sztuk owadów i motyli zbieraną od 1937 r. Zbiór ten stanowi część pełnej kolekcji, reszta jest dostępna do obejrzenia w Muzeum Motyli w Łebie.
Kolejnym punktem do odwiedzenia we Władysławowie może być Aleja Gwiazd Sportu. To jedyne w swoim rodzaju przedsięwzięcie. Na Alei znajdują się między innymi gwiazdy Kazimierza Deyny, Waldemara Legienia czy Roberta Korzeniowskiego. Stoi tam także pomnik zatytułowany „Korona Himalajów”.
Największą atrakcją tego obszaru jest Ocean Park. Mieszkają tam żywe rekiny i ryby tropikalne oraz egzotyczne papugi. Można je odwiedzić i podziwiać. W Ocean Parku dużo się dzieje. Są tam organizowane koncerty połączone z Festiwalem Kolorów i pokazem fajerwerków. W lipcu i sierpniu na terenie Ocean Parku skorzystać można z wesołego miasteczka. Oprócz tego mieści się tam największy plac zabaw dla dzieci w Polsce, a także organizowane są przejażdżki na kucykach i nauki jazdy na segawyach. To nadal nie wszystko! Na terenie parku znajduje się aż pięćdziesiąt modeli ssaków i ryb w skali 1:1, w tym wieloryb tryskający wodą, i wystawa rzeźbionych ryb. Z pewnością każde dziecko będzie zachwycone możliwością wzięcia udział w interaktywnym show oraz w wirtualnej podróży.
Więcej informacji na temat atrkacji we Władysławowie otrzymasz w artykule: Atrakcje we Władysławowie - co warto zobaczyć we Władysławowie?
Równie atrakcyjne trasy rowerowe znajdziemy w Jastarni, gdzie też są ciekawe miejsca do odwiedzenia. Między innymi interesującymi punktami na mapie są: Latarnia Morska, skansen fortyfikacji z 1939 r., Chata Rybacka, Kościół Rybacki, molo wychodzące na Morze Bałtyckie oraz dwa porty: jachtowy i rybacki. Latarnia Morska w Jastarni niestety nie jest udostępniona do zwiedzania, ale warto ją zobaczyć, jeśli jest się na miejscu. To najniższa latarnia morska w Polsce o wysokości 13 metrów.