Półwysep Helski – polska mekka sportów wodnych

2019-04-12 16:43:38

Myśląc o wakacjach na Półwyspie Helskim, zazwyczaj większość osób oczyma wyobraźni widzi malownicze fale, biały piasek, słońce na bezchmurnym niebie, turkusowe morze... Większość, ale nie surferzy i miłośnicy kitesurfingu. Dla nich idealną lokalizacją do wypoczynku są plaże po drugiej stronie półwyspu – od strony Zatoki Puckiej. Spokojne, ciepłe wody wraz z rozległymi płyciznami są znakomitym miejscem do uprawiania sportów wodnych.

Wakeboarding na półwyspie Helskim o zachodzie Słońca.

Zarówno początkujący, jak i zaawansowani „wodniacy” znajdą tu coś dla siebie – od absolutnych podstaw i pomocy instruktora na każdym etapie nauki, po szlifowanie nabytych umiejętności i trening w zakresie tych trudniejszych ewolucji. Chętni mogą spróbować swoich sił i zmierzyć się z najlepszymi, w organizowanych rokrocznie wyścigach (np. Polish Surfing Challenge) lub pokazach odbywających się latem na Zatoce Puckiej.

Jak rozpocząć swoją przygodę z deską?

Na Półwyspie Helskim wcale nie jest to trudne. Od czerwca (a niekiedy nawet już od maja) aż do września każdego roku działają tu liczne szkoły windsurfingu i kitesurfingu oraz wypożyczalnie wszelkiego rodzaju sprzętu, wiec amatorzy wodnych sportów mogą korzystać z uroków zatoki do woli.

Co ciekawe, sport, który na pierwszy rzut oka wydaje się bardzo trudny i wymagający, zwykle okazuje się być całkiem łatwy do opanowania, o czym świadczy choćby wiek najmłodszych, nawet 5-letnich kursantów trenujących w niektórych szkółkach na Helu. Wybierając szkołę, warto zdecydować się na licencjonowane miejsce, które gwarantuje nie tylko odpowiedni poziom wyszkolenia kadry, ale także właściwą jakość używanego tam sprzętu wodnego. Szkolenie zazwyczaj kupuje się indywidualnie lub w małej grupie - w kilkugodzinnych pakietach.

Przeczytaj również: Atrakcje na Półwyspie Helskim – co zobaczyć, gdy nie ma pogody?

Windsurfing to sport dla dzieci?

Tak, tak i jeszcze raz tak! Niewielu kursantów reaguje tak spontaniczną i żywiołową radością na pływanie na desce, jak właśnie najmłodsi uczestnicy tych szkoleń i - co ciekawe - nawet kilkulatki mają odwagę, żeby spróbować swoich sił w windsurfingu. Większość z nich, już w ciągu pierwszej godziny nauki, płynie na desce, a w ciągu kilku kolejnych, zazwyczaj jest w stanie opanować podstawy na tyle, żeby samodzielnie próbować swoich sił na wodzie.

Najwięcej szkół oferujących naukę windsurfingu i specjalne szkolenia dla najmłodszych jest zlokalizowanych wzdłuż wybrzeża od strony Zatoki Puckiej, w pasie pomiędzy Władysławowem, wzdłuż Kuźnicy, poprzez Jastarnię aż do Juraty. Ta koncentracja amatorów pływania na desce właśnie w tym miejscu ma swoje uzasadnienie w specyficznie ukształtowanym dnie zatoki. Na tym odcinku wybrzeża ciągnie się pas płytkiej wody, znakomicie nadającej się dla początkujących surferów. W przypadku absolutnych podstaw lub nauki dzieci, warto swoje pierwsze kroki skierować w okolice Jastarni, ponieważ tam płycizna na zatoce (woda o głębokości 0,5 – 1m) jest największa i sięga nawet kilku kilometrów od brzegu, więc zagęszczenie pływających osób nie jest duże i uciążliwe, jak bywa to w innych miejscach.

Windsurfing na półwyspie Helskim.

Jeśli nie windsurfing, to co?

Jeżeli nam lub naszym dzieciom windsurfing czy kitesurfing nie przypadną jednak do gustu lub chcemy spędzić aktywnie kilka bezwietrznych dni w oczekiwaniu na idealną pogodę do surfowania, można skorzystać z dodatkowej oferty, dostępnej w sezonie. Dorośli mogą spróbować swoich sił w wakeboardingu. Ten, zdobywający coraz więcej zwolenników, sport jest połączeniem nart wodnych, snowboardingu i surfingu. Polega na pływaniu na specjalnie wyprofilowanej desce wakebordingowej, ciągniętej na długiej linie przez motorówkę lub za pomocą specjalnego wyciągu. Wakeboarding uchodzi za jeden z łatwiejszych sportów wodnych i w najprostszej wersji, z użyciem wyciągu, już nawet kilkuletnie dzieci radzą sobie w nim znakomicie.

A może skimboard?

Przez wielu zapewne w myślach nazywany, jako „ślizganie na wodzie”. W rzeczy samej, to nic innego, jak „deskorolka na wodzie”. Latem wzdłuż całego wybrzeża widać wielu młodych ludzi biorących rozbieg, rzucających przed siebie deskę, wskakujących na nią i płynących najdłużej jak się da. Ta nieskomplikowana zabawa zaczyna przynosić pierwsze efekty już po kilkunastu minutach prób. Ślizganie się na desce przypominającej małą deskę surfingową (w najprostszych wersjach do kupienia w licznych, nadmorskich sklepikach sezonowych) na cienkiej warstwie wody – to sport bardzo lubiany przez dzieci i nastoletnią młodzież również z tego powodu, że jest tani, łatwy i powszechnie dostępny.

Jeżeli poszukujesz noclegu na Helu lub w okolicach, to wszystkie nasze apartamenty na Półwyspie Helsim znajdziesz tutaj.

 

Poznaj nasze apartamenty

Podobne artykuły

Restauracje na Helu czynne poza sezonem — gdzie zawsze warto zajrzeć?

2024-11-07 12:53:55
Na Półwyspie Helskim rozwija się przede wszystkim turystyka, a najliczniej turyści przyjeżdżają nad morze latem. Wybrzeże kojarzy się głównie z wakacjami i plażowaniem. Z tego względu nie brakuje restauracji i barów, które otwierają się tylko w sezonie. Jednak morze potrafi zachwycić także w innych porach roku, choć musimy nastawić się na inną formę wypoczynku. Gdzie smacznie zjemy, jeśli zdecydujemy się przyjechać jesienią lub zimą? Jakie są najpopularniejsze restauracje całoroczne na Helu?
Więcej

Kawiarnie na Helu — gdzie warto napić się kawy? Podpowiadamy

2024-11-07 12:52:28
W Polsce jest wiele malowniczych zakątków zapewniających niezapomniane widoki i odpoczynek. Zaliczymy do nich Półwysep Helski. Ten najbardziej wysunięty na północ kraju region zachwyca rzesze turystów. Niezależnie od tego, czy szukamy mocnych wrażeń podczas uprawiania sportów wodnych, czy chcemy uciec od zgiełku miasta, znajdziemy tam wiele interesujących miejsc. Bez względu na formę aktywności, jaka nas interesuje, przychodzi w ciągu dnia moment, kiedy chcemy usiąść i odpocząć przy filiżance aromatycznej kawy bądź herbaty. Jakie lokale w okolicach Helu warto wtedy odwiedzić?
Więcej

Gdzie zaparkować na Helu?

2024-11-07 12:51:04
Półwysep Helski zalicza się do najbardziej malowniczych regionów Polski. Znajdujące się tam piaszczyste plaże, lasy, widok na Morze Bałtyckie i Zatokę Pucką robią wrażenie. Nie powinno więc nikogo dziwić, że jest to jedno z chętniej odwiedzanych przez turystów miejsc w naszym kraju. Najliczniej przybywają w sezonie letnim i to właśnie wtedy pojawiają się największe trudności ze znalezieniem parkingu. Gdzie najłatwiej znajdziemy miejsce parkingowe?
Więcej

Wynajem apartamentu w Polsce i za granicą — wady i zalety

2024-11-07 12:48:03
Posiadanie własnego wakacyjnego miejsca jest marzeniem wielu osób. Części udało się to zrealizować, a niektórzy wciąż się nad tym zastanawiają. Być może zaliczamy się do tej drugiej grupy i zamierzamy kupić apartament w miejscowości turystycznej. Lepszą opcją będzie wybór lokalizacji w Polsce, czy w innym kraju?Posiadanie własnego wakacyjnego miejsca jest marzeniem wielu osób. Części udało się to zrealizować, a niektórzy wciąż się nad tym zastanawiają. Być może zaliczamy się do tej drugiej grupy i zamierzamy kupić apartament w miejscowości turystycznej. Lepszą opcją będzie wybór lokalizacji w Polsce, czy w innym kraju?
Więcej

Jak ubezpieczyć apartament? Na co warto zwrócić uwagę?

2024-11-07 12:46:16
O ubezpieczeniu myślimy najczęściej dopiero wtedy, kiedy już dotknie nas jakieś zdarzenie losowe. Większość z nas nie zastanawia się nad tym, że w każdej chwili może się przytrafić coś złego, wypieramy to z podświadomości. Tymczasem wypadki, pożary, włamania i inne nieprzyjemne sytuacje dzieją się codziennie. W wielu przypadkach nie możemy im zapobiegać, ale poprzez polisę, a tym samym środki wypłacone w ramach odszkodowania, choć częściowo zrekompensujemy ich skutki. Zastanówmy się, co będzie istotne, kiedy interesować nas będzie ubezpieczenie mieszkania bądź apartamentu?
Więcej