Sporty wodne - jakie są rodzaje i jaki sprzęt jest niezbędny do ich uprawiania?

2020-11-30 10:15:39

Jak się czuje ryba w wodzie? Zapewne nigdy nikomu nie powiedziała, ale zakłada się, że świetnie. Bywa jednak, że nie tylko ryba preferuje środowisko wodne, bo sam człowiek staje z nią w konkury. Nie ma on wprawdzie naturalnych warunków w postaci płetw czy skrzeli, więc musi sobie radzić inaczej, najlepiej jakimś oprzyrządowaniem. Sporty wodne już dawno wyszły poza pływanie wpław, bo ludzka kreatywność i potrzeba dostarczania sobie adrenaliny nie pozwalają im na spoczynek.

Na początku była woda

Pływanie samo w sobie nie jest niczym nowym. Style pływackie, jakie rozwinęły się na przestrzeni czasu trudno zliczyć. Jednak ludzie w wodzie lubią przebywać nie tylko w taki sposób. Dla przykładu człowiek na wodzie z wiosłami to żadna nowość. Kajakarstwo czy wioślarstwo to dziedziny sportowe, w których łódź napędzana jest siłą mięśni przy użyciu specjalnych wioseł. Przeważnie łodzie są kilkuosobowe i sporty te są okazją do rywalizacji zespołowej, jednak równie dobrze jest to sport jednoosobowy. Sprzęt kajakowy to jednak nie jest tania sprawa. Sam kajak jednoosobowy to cena około 1000 zł. Do tego wiosła, torby wodoszczelne czy kamizelki asekuracyjne i robi się z tego całkiem spory wydatek. Na szczęście są miejscowości, które słyną z akwenów wodnych, dysponują wypożyczalniami, w których można skompletować wyposażenie. Tak jest w wielu miastach nadmorskich, a chętnych do wiosłowania w Bałtyku nie brakuje.

Człowiek nie sam wodzie

Dzisiejsze sporty wodne wykorzystują często nie tylko specjalny sprzęt, ale też inny żywioł, jakim jest wiatr. Do takich zalicza się surfing czy windsurfing. Do uprawiania surfingu nie trzeba wiele. Wystarczy wybrać odpowiednią deskę, najlepiej przy pomocy profesjonalisty. Shortboard, longboard, funboard, gun, fish czy hybryda — to podstawowe pojęcia, z jakimi się zetkniemy. Windsurfing to nowa dyscyplina sportu. To dziedzina, w której dopiero w latach 70 odbyły się pierwsze mistrzostwa świata. W latach 60 natomiast dwaj Amerykanie opracowali pierwszy rodzaj żagla, masztu i bomu, dzięki którym udało się kierować deską na wodzie. Obecny sprzęt różni się jednak od prototypu. 

Chcąc uprawiać ten sport, trzeba się liczyć z dość rozbudowanym sprzętem. Deska windsurfingowa, maszt i żagiel windsurfingowy, a do tego jeszcze bomy i trapezy. Zainteresowanych nie brakuje, bo choć Bałtyk to nie warunki słonecznej Kalifornii, to jednak Półwysep Helski coraz bardziej słynie z surfingu i windsurfingu. Silne wiatry i rozległe płycizny Juraty,  Jastarni czy Helu sprzyjają deskowym przygodom również dla nowicjuszy.

Co dwa żywioły to nie jeden

Okazuje się, że nie tylko żagiel może napędzać deskę, na której pływamy. Wiatr można wykorzystać również przy pomocy latawca (paralotni). Kitesurfing zalicza się już do sportów ekstremalnych. Sport do tanich nie należy, bo poza deską trzeba zaopatrzyć się w latawiec, bar. Co więcej, ten sport ciągle się rozwija, obecnie w stronę foilsurfingu, więc tu dodatkowo czeka nas zakup foila. Możemy też liczyć na dobrze zaopatrzone wypożyczalnie oraz kursy, na których dowiemy się, od czego zacząć, co i gdzie kupić. 

Zwolennicy latania nie muszą na tym poprzestać, bo unoszenia się nad wodą też doświadczą w takiej nowej dyscyplinie, jaką jest flyboard. Tu potrzebne jest urządzenie generujące strumień wody pod ciśnieniem. Strumień ten pozwala unosić się nad powierzchnią wody. Można dzięki temu wykonywać różne akrobacje nad wodą lub pływać z dużą prędkością pod wodą. Możliwe jest poruszanie się dokładnie tak jak delfin. Wszystko to dzięki nowoczesnej desce z butami. Jednak zakup całego sprzętu to ok. 75 tys. zł. Cena wynika, chociażby z konieczności zakupu skutera wodnego służącego jako pompa wodna. A jak skuter to i przyczepa na niego. Jeżeli sport ten ma być uprawiany sporadycznie, warto skorzystać z wypożyczalni.

Może i ryba nie jest aż tak pomysłowa w kreowaniu sportowych dyscyplin, jednak to od niej wszystko się zaczęło, to ją chcemy naśladować, chociażby próbując nurkowania i wytrzymywania pod wodą jak najdłużej czy bijąc rekordy głębokości. Woda nie jest naturalnym środowiskiem człowieka, jednak potrafi on zrobić wiele, by choć na chwilę móc temu zaprzeczyć. I jest w tym skuteczny, co zapewne przyznałaby niejedna napotkana pod wodą ryba.

Poznaj nasze apartamenty

Podobne artykuły

Restauracje na Helu czynne poza sezonem — gdzie zawsze warto zajrzeć?

2024-11-07 12:53:55
Na Półwyspie Helskim rozwija się przede wszystkim turystyka, a najliczniej turyści przyjeżdżają nad morze latem. Wybrzeże kojarzy się głównie z wakacjami i plażowaniem. Z tego względu nie brakuje restauracji i barów, które otwierają się tylko w sezonie. Jednak morze potrafi zachwycić także w innych porach roku, choć musimy nastawić się na inną formę wypoczynku. Gdzie smacznie zjemy, jeśli zdecydujemy się przyjechać jesienią lub zimą? Jakie są najpopularniejsze restauracje całoroczne na Helu?
Więcej

Kawiarnie na Helu — gdzie warto napić się kawy? Podpowiadamy

2024-11-07 12:52:28
W Polsce jest wiele malowniczych zakątków zapewniających niezapomniane widoki i odpoczynek. Zaliczymy do nich Półwysep Helski. Ten najbardziej wysunięty na północ kraju region zachwyca rzesze turystów. Niezależnie od tego, czy szukamy mocnych wrażeń podczas uprawiania sportów wodnych, czy chcemy uciec od zgiełku miasta, znajdziemy tam wiele interesujących miejsc. Bez względu na formę aktywności, jaka nas interesuje, przychodzi w ciągu dnia moment, kiedy chcemy usiąść i odpocząć przy filiżance aromatycznej kawy bądź herbaty. Jakie lokale w okolicach Helu warto wtedy odwiedzić?
Więcej

Gdzie zaparkować na Helu?

2024-11-07 12:51:04
Półwysep Helski zalicza się do najbardziej malowniczych regionów Polski. Znajdujące się tam piaszczyste plaże, lasy, widok na Morze Bałtyckie i Zatokę Pucką robią wrażenie. Nie powinno więc nikogo dziwić, że jest to jedno z chętniej odwiedzanych przez turystów miejsc w naszym kraju. Najliczniej przybywają w sezonie letnim i to właśnie wtedy pojawiają się największe trudności ze znalezieniem parkingu. Gdzie najłatwiej znajdziemy miejsce parkingowe?
Więcej

Wynajem apartamentu w Polsce i za granicą — wady i zalety

2024-11-07 12:48:03
Posiadanie własnego wakacyjnego miejsca jest marzeniem wielu osób. Części udało się to zrealizować, a niektórzy wciąż się nad tym zastanawiają. Być może zaliczamy się do tej drugiej grupy i zamierzamy kupić apartament w miejscowości turystycznej. Lepszą opcją będzie wybór lokalizacji w Polsce, czy w innym kraju?Posiadanie własnego wakacyjnego miejsca jest marzeniem wielu osób. Części udało się to zrealizować, a niektórzy wciąż się nad tym zastanawiają. Być może zaliczamy się do tej drugiej grupy i zamierzamy kupić apartament w miejscowości turystycznej. Lepszą opcją będzie wybór lokalizacji w Polsce, czy w innym kraju?
Więcej

Jak ubezpieczyć apartament? Na co warto zwrócić uwagę?

2024-11-07 12:46:16
O ubezpieczeniu myślimy najczęściej dopiero wtedy, kiedy już dotknie nas jakieś zdarzenie losowe. Większość z nas nie zastanawia się nad tym, że w każdej chwili może się przytrafić coś złego, wypieramy to z podświadomości. Tymczasem wypadki, pożary, włamania i inne nieprzyjemne sytuacje dzieją się codziennie. W wielu przypadkach nie możemy im zapobiegać, ale poprzez polisę, a tym samym środki wypłacone w ramach odszkodowania, choć częściowo zrekompensujemy ich skutki. Zastanówmy się, co będzie istotne, kiedy interesować nas będzie ubezpieczenie mieszkania bądź apartamentu?
Więcej