Jak dobrać deskę do kitesurfingu?

2021-11-05 14:02:56

Wybór pojazdu w dzisiejszych czasach nie należy do łatwych. Samochody i rowery to produkty, których rynek rozrósł się w szybkim tempie, co oznacza, że nasza decyzja musi opierać się na wielu zmiennych. Nie inaczej jest z deskami do kitesurfingu, choć osobom niezainteresowanym tym sportem mogłoby się wydawać, że deska to deska.

Jednak od jej wyboru zależą możliwości wykonywania różnych manewrów, ale też sama szybkość przemieszczania się po wodzie. Jakie są rodzaje desek i na jaką deskę decydować się, gdy jesteśmy początkujący?

Od deski do deski – rodzaje desek do kitesurfingu 

Najogólniej ujmując temat, deski do kitesurfingu można podzielić na dwa rodzaje. Po pierwsze będą to deski kierunkowe (directional), po drugie deski symetryczne (twin-tip). Te pierwsze charakteryzują się tym, że ich budowa z przodu różni się od tej z tyłu. Są krótsze w porównaniu do desek windsurfingowych, bo mierzą ok. 160 do 200 cm, a ich szerokość wynosi 60 cm. Budowa niemal wszystkich desek do kitesurfingu cechuje się obecnością footstrapów, czyli strzemion, w które wkłada się stopy, co pozwala na ukierunkowywanie ślizgu. W deskach kierunkowych dodatkowo z tyłu umieszczone są długie stateczniki, które pozwalają na kontrolę deski przy rozwijaniu dużych prędkości na wodzie.

Deski typu twin-tip w mniejszym stopniu pozwalają na rozpędzanie się, ale za to dają możliwość swobodnego zmieniania kierunku pływania. Mają bowiem budowę symetryczną. Na ten rodzaj decydują się kitesurferzy preferujący freestyle i freeride, podczas gdy deski kierunkowe wybiorą raczej ci, którzy lubią pływać szybko. Deski twin-tip są lekkie i krótsze od kierunkowych, stąd łatwiej na nich wykonuje się manewry związane ze skokami.

Dobry wybór to dobry początek

Początkującym amatorom kitesurfingu poleca się przede wszystkim zacząć od szkolenia. To dlatego szkoły kitesurfingu dysponują własnym sprzętem i wypożyczalnią, by kursanci nie przychodzili z gotowym sprzętem za grube pieniądze, który jednak okaże się nietrafionym zakupem. Po początkowym kursie ma się już wiedzę teoretyczną i pierwsze doświadczenia praktyczne, które pozwala określić nasze preferencje, ale też tak dobrać sprzęt, by odpowiadał umiejętnościom. W przeciwnym razie możemy narazić się na frustrację, gdy nie będziemy mogli odpowiednio szybko rozwijać swoich umiejętności.

Początkujący kitesurferzy często zaczynają od prostej deski typu twin-tip o odpowiednio dobranej długości i szerokości. Za krótka deska na początku nauki może znacznie utrudnić wejście w ślizg nawet przy średnim wietrze. Z czasem jednak, gdy nasze umiejętności ewoluują, jak najbardziej można zdecydować się na krótką deskę. Reguła jest taka, że im warunki pogodowe bardziej wietrzne, tym krótsza powinna być deska. Nasze krajowe wody na tyle wietrzne nie są i lepiej by deska była trochę większą. Przy wyborze, znaczenie ma też stopień zafalowania, który bywa różny w zależności od rejonu świata. Im bardziej faliście, tym deska powinna być bardziej miękka. Tu z kolei pojawia się też temat naszej wagi. Osoby cięższe nie powinny decydować się na zbyt miękką deskę, a osoby bardzo lekkie na deskę zbyt twardą. To wszystko jednak pojęcia bardzo ogólnikowe, które w czasie kursu nabierają głębszego znaczenia.

To jak z tą deską będzie?

A co z dziećmi czy osobami bardziej zaawansowanymi? W przypadku tych pierwszych nie ma co spieszyć się z poszukiwaniem deski. Większość czasu nauki na kursie przebiega bowiem inaczej niż w przypadku osób dorosłych. Dziecko zaczyna od zabawy z latawcem treningowym i zabaw na wodzie, często na plecach instruktora. Pierwsze poważniejsze treningi najczęściej zaczynają się dopiero powyżej 12 r.ż. i przebiegają z podpięciem do instruktora. Później deskę dla dziecka wybiera się na podstawie podobnych parametrów, co dla początkującego dorosłego. Liczy się wzrost i waga, która, co ważne, powinna oscylować w okolicach 30 kg. Dziecko musi mieć trochę siły, by operować latawcem, nawet takim mniejszym, przeznaczonym dla najmłodszych. Warto też dla dziecka wybrać deskę jak najlżejszą.
Na średnim poziomie zaawansowania dobrze sprawdzają się deski split, które są składane i mogą występować w formie directional i twin-tip. Funkcja składania doceniana jest przez podróżujących, którzy w różnych częściach świata chcą spróbować swoich sił. Wymaga ona już jakiegoś obeznania w temacie, chociażby ze względu na fakt, że tam, gdzie chcemy popływać, może nie być żadnej szkoły, ale też dlatego, że trzeba trochę wiedzieć, jak deskę odpowiednio poskładać, a czasem i poskręcać. Doświadczeni kitesurferzy nie widzą większej różnicy w pływaniu na splicie w porównaniu z normalną deską. Różnica natomiast na pewno tkwi w cenie, dlatego warto się zastanowić, jak często zamierzamy z deską podróżować i tym samym, czy się opłaca jej zakup.

Najbardziej zaawansowani zawodnicy często sięgają po deskę freestyle, szczególnie jeśli poza lataniem i pływaniem, chcą jeszcze więcej. Takie deski cechują się wklęsłością, nawet podwójną dna i większą sztywnością. Dzięki temu lepszy jest ślizg, przyczepność do wody i możliwość płynięcia pod wiatr. Deski twarde i sztywne są najmniej stabilne, dlatego wymagają już zaawansowanych umiejętności od zawodnika.

Jako początkujący lepiej zatem wybrać deskę bardziej miękką, która jest wolniejsza, ale stabilniejsza, dzięki czemu nauka przebiega sprawniej.
 

 

Zdobądź jeszcze więcej wiedzy o kitesurfingu i zapoznaj się z naszym cyklem artykułów:

Jak zacząć kitesurfingiem?

Gdzie na kitesurfing w Polsce?

Poznaj szkoły kitesurfingu działające w Jastarni!

Jak dobrać sprzęt do kitesurfingu?

Jak dobrać deskę do kitesurfingu?

Jaki latwiec do kitesurfingu?

Jak dobrać trapez do kitesurfingu?

Jaka pianka do kitesurfingu?

Jaka kamizelka do kitesurfingu?

Ile kosztuje kurs kitesurfingu?

Jaki wiatr na kitesurfing?

Poznaj nasze apartamenty

Podobne artykuły

Restauracje na Helu czynne poza sezonem — gdzie zawsze warto zajrzeć?

2024-11-07 12:53:55
Na Półwyspie Helskim rozwija się przede wszystkim turystyka, a najliczniej turyści przyjeżdżają nad morze latem. Wybrzeże kojarzy się głównie z wakacjami i plażowaniem. Z tego względu nie brakuje restauracji i barów, które otwierają się tylko w sezonie. Jednak morze potrafi zachwycić także w innych porach roku, choć musimy nastawić się na inną formę wypoczynku. Gdzie smacznie zjemy, jeśli zdecydujemy się przyjechać jesienią lub zimą? Jakie są najpopularniejsze restauracje całoroczne na Helu?
Więcej

Kawiarnie na Helu — gdzie warto napić się kawy? Podpowiadamy

2024-11-07 12:52:28
W Polsce jest wiele malowniczych zakątków zapewniających niezapomniane widoki i odpoczynek. Zaliczymy do nich Półwysep Helski. Ten najbardziej wysunięty na północ kraju region zachwyca rzesze turystów. Niezależnie od tego, czy szukamy mocnych wrażeń podczas uprawiania sportów wodnych, czy chcemy uciec od zgiełku miasta, znajdziemy tam wiele interesujących miejsc. Bez względu na formę aktywności, jaka nas interesuje, przychodzi w ciągu dnia moment, kiedy chcemy usiąść i odpocząć przy filiżance aromatycznej kawy bądź herbaty. Jakie lokale w okolicach Helu warto wtedy odwiedzić?
Więcej

Gdzie zaparkować na Helu?

2024-11-07 12:51:04
Półwysep Helski zalicza się do najbardziej malowniczych regionów Polski. Znajdujące się tam piaszczyste plaże, lasy, widok na Morze Bałtyckie i Zatokę Pucką robią wrażenie. Nie powinno więc nikogo dziwić, że jest to jedno z chętniej odwiedzanych przez turystów miejsc w naszym kraju. Najliczniej przybywają w sezonie letnim i to właśnie wtedy pojawiają się największe trudności ze znalezieniem parkingu. Gdzie najłatwiej znajdziemy miejsce parkingowe?
Więcej

Wynajem apartamentu w Polsce i za granicą — wady i zalety

2024-11-07 12:48:03
Posiadanie własnego wakacyjnego miejsca jest marzeniem wielu osób. Części udało się to zrealizować, a niektórzy wciąż się nad tym zastanawiają. Być może zaliczamy się do tej drugiej grupy i zamierzamy kupić apartament w miejscowości turystycznej. Lepszą opcją będzie wybór lokalizacji w Polsce, czy w innym kraju?Posiadanie własnego wakacyjnego miejsca jest marzeniem wielu osób. Części udało się to zrealizować, a niektórzy wciąż się nad tym zastanawiają. Być może zaliczamy się do tej drugiej grupy i zamierzamy kupić apartament w miejscowości turystycznej. Lepszą opcją będzie wybór lokalizacji w Polsce, czy w innym kraju?
Więcej

Jak ubezpieczyć apartament? Na co warto zwrócić uwagę?

2024-11-07 12:46:16
O ubezpieczeniu myślimy najczęściej dopiero wtedy, kiedy już dotknie nas jakieś zdarzenie losowe. Większość z nas nie zastanawia się nad tym, że w każdej chwili może się przytrafić coś złego, wypieramy to z podświadomości. Tymczasem wypadki, pożary, włamania i inne nieprzyjemne sytuacje dzieją się codziennie. W wielu przypadkach nie możemy im zapobiegać, ale poprzez polisę, a tym samym środki wypłacone w ramach odszkodowania, choć częściowo zrekompensujemy ich skutki. Zastanówmy się, co będzie istotne, kiedy interesować nas będzie ubezpieczenie mieszkania bądź apartamentu?
Więcej