Atrakcje w Chałupach

2024-07-02 13:55:13

Wakacje właśnie się rozpoczęły, a to oznacza, że nadszedł czas tak upragnionych urlopów. Niezmiennie od lat wiele osób zamierza wypoczywać nad polskim morzem. Nie ulega wątpliwości, że wraz z przyjściem lata wybrzeże ożywa i jest sporo kurortów cieszących się dużą popularnością. Jednym z nich są Chałupy. Co robić i na jakie atrakcje możemy liczyć w tym miejscu?

Chałupy z lotu ptaka

Chałupy – podstawowe informacje

Aby odwiedzić Chałupy, musimy skierować się aż na Półwysep Helski, bo to właśnie tam, niedaleko Helu znajdziemy tę miejscowość. Jest to dawna osada rybacka, którą niegdyś zwano Ceynową lub Budziszewiem. Obie nazwy pochodzą od nazwisk mieszkających tutaj rybaków. Starszym określeniem jest Budziszewo, a wzmianka na ten temat jest w dokumentach z 1678 r. Drugiej nazwy dopatrzono się w danych z 1772 r. Do teraz wioska jest nieduża i liczy niewiele ponad 400 stałych mieszkańców.

Obecna nazwa wsi Chałupy obowiązuje od 1920 r. Chociaż teraz w Chałupach nie brakuje turystów, nadal widać tradycje rybackie. Przykładowo od przeszło 25 lat organizuje się festyn, podczas którego można podziwiać piękne łodzie wiosłowe i żaglowe, rozsmakować się w kuchni kaszubskiej i poznać bliżej tajniki starego rybackiego rzemiosła. Wydarzenie to odbywa się pod koniec lipca i jeśli właśnie wtedy chcemy jechać, czy to na Półwysep Helski, czy w jego okolice, koniecznie musimy sprawdzić kalendarz. A co robić w Chałupach poza wspomnianym festynem?

Malownicze szerokie plaże

Ponieważ będziemy nad morzem, naturalne jest, że od razu po przybyciu udamy się na plażę, a ta w Chałupach jest wyjątkowo piękna. Od centrum miejscowości do plaży jest jedynie 300 metrów, zatem niezależnie, gdzie się zatrzymamy, będziemy od razu przy morzu. Plaże są piaszczyste, szerokie i z łagodnym zejściem do morza. Jest to więc idealne miejsce dla rodzin z dziećmi, dla których bezpieczeństwo jest priorytetem. Jednak Chałupy przyciągają nie tylko rodziny, bo to właśnie w tej niewielkiej miejscowości jest najbardziej znana w Polsce plaża nudystów. Pomimo tego, że plaże są na Półwyspie Helskim szczególnie urokliwe, nie jest to jedyne, z czym powinniśmy kojarzyć Chałupy – co warto zobaczyć oprócz plaży?

Na tropie rybackich tradycji

Wiemy już, że Chałupy są wioską rybacką i że tradycje są dość silnie kultywowane. Możemy liczyć nie tylko na takie atrakcje w Chałupach jak lipcowy festyn. To, że jesteśmy w miejscu związanym z rybołówstwem, poczujemy również na co dzień. Na pewno będziemy musieli odwiedzić uroczy i niewielki port. Cumują w nim łodzie rybackie i statki. Niedaleko można wypożyczyć tradycyjne drewniane, wiosłowe i motorowe łodzie. Być może lubimy wędkować. Wtedy też atrakcją będzie możliwość wypłynięcia i zarzucenie wędki z łodzi. Nie brakuje też rejsów wycieczkowych, jakie z kolei przypadną do gustu wszystkim, nawet dzieciom. Do tego są skanseny i muzea, w tym skansen rybacki.

Coś dla fanów sportów wodnych

Co roku na Półwysep Helski przyjeżdżają fani sportów wodnych. Pobyt tutaj to doskonała okazja, by spróbować własnych sił. W okolicy nie brakuje szkółek ani wypożyczalni sprzętu do windsurfingu i kitesurfingu. Kursy są na różnym poziomie zaawansowania, więc nawet osoby, które nigdy nawet o tym nie myślały, mogą stanąć na desce. Jeżeli morze nas przyciąga, ale nie szukamy adrenaliny w związku ze sportami wodnymi, to może żeglarstwo? Opcja wypożyczenia łodzi żaglowej i skorzystanie z kursu żeglarskiego to również ciekawa atrakcja.

Zwiedzanie rowerem

Chałupy, podobnie jak ościenne miejscowości nie są duże i można je zwiedzać piechotą. Jednak warto pokusić się o przywiezienie roweru, bądź też jego wypożyczenie na miejscu. Nadmorska Ścieżka Rowerowa ma 45 kilometrów długości, wiedzie wokół Zatoki Puckiej i pozwoli podziwiać różne zakamarki okolicy.

Chałupy – atrakcje dla dzieci

Jeżeli jedziemy z dziećmi, to i dla nich musimy zorganizować rozrywki. Jakie atrakcje dla dzieci zapewniają Chałupy? Przede wszystkim plaża. Jak już wspomnieliśmy, jest wyjątkowo malownicza i bezpieczna. To właśnie na niej dzieci spędzają czas najchętniej. Jednak czasem warto sobie zrobić przerwę w plażowaniu i pójść gdzie indziej.

Jeśli szukamy alternatywy dla plaży, to dzieci zainteresują się rejsem statkiem. Nieco starsze dzieci docenią możliwość zwiedzania muzeów. Poza tym jest wiele innych miejsc wartych odwiedzenia, które, choć nie są w samych Chałupach, są w okolicy. Będzie to na przykład Aleja Gwiazd Sportu albo Muzeum Iluzji we Władysławowie, osada średniowieczna Sławutowa znajdująca się 15 km od Chałup, Fokarium na Helu.

Podsumowanie

Chałupy to niewielka, ale malownicza wieś na Półwyspie Helskim, którą co roku odwiedza rosnąca grupa turystów. Jest mniej oblegana niż takie kurorty jak Władysławowo, więc stanowi idealną propozycję dla osób ceniących sobie spokój, ciszę i cieszenie się pięknem przyrody. Pomimo tego, że z osady rybackiej Chałupy stały się kurortem turystycznym, nadal możemy poczuć powiew minionych lat. Jak widać, jest tutaj unikatowy klimat. Jeśli więc jeszcze nie wybraliśmy miejsca na urlop, może właśnie Chałupy będą idealną propozycją na te wakacje?

Poznaj nasze apartamenty w

Podobne artykuły

Najlepsze plaże na Półwyspie Helskim — ranking top 10

2024-07-02 13:58:45
Półwysep Helski to najbardziej wysunięta na północ część Polski. Z jednej strony otaczają go wody Morza Bałtyckiego, z drugiej natomiast jest malownicza Zatoka Pucka. Piękne widoki i unikatowy mikroklimat przyciągają rzesze turystów. Ponadto Półwysep Helski słynie z wyjątkowo atrakcyjnych plaż. Dzisiaj przyjrzymy się tym, które oceniane są najwyżej.
Więcej

Półwysep Helski — loty widokowe — gdzie i jak latać?

2024-04-30 11:46:12
Półwysep Helski to wysunięty na północ kraniec Polski zachwycający unikatową przyrodą i widokami. W sezonie letnim przyciąga całe rzesze turystów nie tylko z Polski, którzy z chęcią odpoczywają wśród lasów i wydm. To bez zwątpienia jeden z urokliwych regionów, jakie warto podziwiać nie tylko z ziemi. Chcąc przeżyć niezapomniane wrażenia, możemy przejrzeć ofertę na loty widokowe. To coś w sam raz dla lubiących powiew adrenaliny.
Więcej

Osada Sławutowo we Władysławowie — historia i ciekawostki

2024-03-28 13:59:51
Większość z nas wakacje kojarzy z pobytem nad morzem. I nic w tym dziwnego, bo szum morskich fal, lekka bryza i ciepłe promienie słońca działają wyjątkowo regenerująco na organizm. Trudno jednak cały dzień spędzać tylko na plaży. Dlatego też warto poszukać, czy w okolicy naszego miejsca noclegowego nie ma dodatkowych atrakcji. Jedną z tych, o których możemy pomyśleć, będąc w pobliżu Półwyspu Helskiego, jest osada Sławutowo. To wyjątkowy punkt na mapie Polski, w którym możemy bliżej poznać historię kulturę naszych przodków. Co warto wiedzieć o tym miejscu, zanim pojedziemy na wycieczkę?
Więcej

Latarnia morska w Jastarni — historia i ciekawostki

2024-02-28 12:32:49
Jeśli prześledzimy rankingi na najpiękniejsze miejscowości nad polskim morzem, to niemal zawsze w czołówce pojawiają się kurorty Półwyspu Helskiego, w tym Jastarnia. Słynie przede wszystkim z wyjątkowo pięknych plaż, ale oprócz tego warto odwiedzić tamtejszą latarnię morską.
Więcej

Zacne apartamenty w Jastarni – ranking

2023-03-31 11:21:49
Istnieją takie regiony w Polsce, które wraz z nadejściem cieplejszych miesięcy, przyrastają w liczbę turystów. Regiony nadmorskie, a szczególnie Półwysep Helski należą do czołówki takich miejsc. Jednak napływ turystów nie oznacza, że tamtejsze miejscowości się rozrastają. Jastarnia od lat cieszy się ogromną popularnością w sezonie urlopowym, ale jej powierzchnia niezmiennie zajmuje 4,31 km2. Dlatego miejsca noclegowe rozchodzą się jak świeże bułeczki.
Więcej